اولین شغل شما باید در یک شرکت باشد و یا در یک استارت آپ؟

ثبات، مزایا و پیشرفت. این ها دلایلی است که والدین شما برای انتخاب یک کار شرکتی عنوان می کنند. از نظر تاریخی نیز حق با آنها است. فعالیت در یک شرکت چنین مزایایی را نیز به همراه دارد. در مقابل، فعالیت در یک استارت آپ با خود عدم قطعیت و ریسک را به همراه دارد.

در آمریکا تقریبا هر سال 400000 استارت آپ شروع به فعالیت می کنند. در کشورهای دیگر نیز فعالیت ها و شغل های استارت آپی رشد خوب و مناسبی داشته است. اما سوالی که ایجاد می شود این است که بین یک شغل شرکتی و یک شغل استارت آپی کدام را باید انتخاب کرد؟

در واقع جواب درست برای پاسخ به این سوال وجود ندارد و هر یک مزایا و معایب خودشان را دارند. اما مسیر درست کدام است؟ ما در ادامه مولفه های مهم برای تصمیم گیری در این باره را عنوان کرده ایم.

درباره ریسک و از آن مهم تر درباره زمان بندی فکر کنید.

این واقعیت است: معمولا در شرکت ها درآمد اولیه شما زیاد است، اما از آزادی و انعطاف کمتری برخوردار هستید، اما در استارت آپ ها شما تاثیر مستقیم و بیشتری بر روی فعالیت های مجموعه دارید اما ممکن است مجموعه و ایده شما با شکست مواجه شود.

اما برای برخی ریسک ورود به یک استارت آپ بسیار با ارزش است. آزادی و مسئولیت بیشتر در استارت آپ ها را با مسئولیت محدود و آزادی کمتر در کارهای شرکتی مقایسه کنید. حالا وقت تصمیم گیری است.

این شرایط وقتی شما شغل ثابت و مشخصی دارید و تصمیم می گیرید که یک فعالیت استارت آپی را شروع کنید ریسک بیشتری نیز به همراه دارد. چون مشخص نیست که استارت آپی که شما به آن می پیوندید چه سرانجامی خواهد داشت.

درباره محیطی کاری نیز فکر کنید.

نقش ها و مسئولیت ها بین شغل های شرکتی و استارت آپی نیز تفاوت زیادی دارند. به خاطر تعداد کم افراد در استارت ها، افراد معمولا نقش ها و مسئولیت های متنوعی دارند و این در حالی است که در کارهای شرکتی افراد معمولا کارهای مشخص و ثابتی دارند.

کدام یک برای شما بهتر است؟ بستگی به خودتان دارد، شما کدام شرایط را دوست دارید؟

درباره چیزی که برای شما مهم تر است  فکر کنید.

چیزی که از تحقیقات مشخص شده است این است که نسل وای (افرادی که بین سالهای 1970 تا 2000) متولد شده اند تمایل زیادی دارند تا در محیط های با انعطاف بالا کار کنند اما از طرف دیگر به حرفه ای بودن محیط کار نیز علاقه زیادی دارند و از طرفی دیگر تمایل زیادی دارند تا در بحث ها و تصمیم گیری ها شرکت داشته باشند. این روحیه باعث می شود تا داشتن شغل شرکتی در اولین گام برای این نسل بسیار مشکل باشد. چون در شرکت ها شما به عنوان یک کارمند در تصمیم گیری های شرکت نمی توانید تاثیر زیادی داشته باشید.

در نهایت این خود شما هستید که مسیرتان را انتخاب می کنید. همه مولفه ها را در نظر بگیرید و ببینید در کدام محیط راحت تر و شاد تر هستید. در نظر داشته باشید که انتخاب شما همیشگی نیست و می توانید در آینده آنرا تغییر دهید.

منابع:

  1. monster

یک دیدگاه در “اولین شغل شما باید در یک شرکت باشد و یا در یک استارت آپ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *