چطور برای شبکه های اجتماعی کپشن بنویسیم؟

هر کسی در نوشتن کپشن مشکل دارد، به خصوص زمانی که قصد دارید متن شما جذاب به نظر برسد. در این متن تصمیم دارم برخی نکات را با شما به اشتراک بگذارم تا به وسیله آن بتوانید کپشن های جذاب بنویسید.

1- کپشن ها را با قصد و هدف ایجاد کنید.

وقتی دارید برای مطالب تان در شبکه های اجتماعی کپشن می نویسید به قصد و هدف مطلب تان فکر کنید. آیا تصمیم دارید با مخاطب تان ارتباط برقرار کنید؟ آیا تصمیم دارید آنها بعد از خواندن متن تان کاری انجام دهند؟ آیا تنها به دنبال نشان دادن شخصیت تان هستید؟

بنابراین ابتدا هدف تان از نوشتن کپشن را مشخص کنید و بعد برای نوشتن آن اقدام کنید.

2- کاربران را تشویق کنید تا با شما صحبت کنند.

سعی کنید کپشن را به گونه ای بنویسید که کاربران را به صحبت تشویق کند و یا از آنها پاسخ بخواهید. استفاده از سوالات باز که نیاز به توضیح دارند می تواند روش مناسبی باشد.

اگر موضوع خاصی برای کپشن دارید فکر کنید و آنرا به یک سوال تبدیل کنید. به عنوان مثال پرسیدن چنین سوالی می تواند جالب باشد ” نوشیدنی مورد علاقه شما در تابستان چیست؟”.

به یاد داشته باشید که استفاده از سوالات باز معمولا بازخوردهای بهتری نسبت به سوالات تک جوابی به همراه دارند بنابراین سعی کنید از اینگونه سوالات استفاده کنید.

3- از آنها تقاضا کنید کاری انجام دهند.

درخواست انجام دادن کاری، یکی دیگر از روش هایی است که می تواند موجب جذاب تر شدن متن شما شود. به عنوان مثال می توانید از مخاطبین بخواهید که آخرین مطلب شما را ببینند و یا اینکه به سوال شما پاسخ دهند.

اما همه کپشن ها به درخواست انجام کاری نیاز ندارند. درخواست انجام کاری گاهی موجب می شود که شما مخاطبین تان را از دست دهید.

4- کپشن با ارزش بنویسید.

سعی کنید در کپشن تان چیز با ارزشی قرار دهید تا موجب توجه مخاطبین شود. از کپشن استفاده کنید تا به مخاطبین اطلاعات مناسب و کاربردی منتقل کنید و یا موجب خنده و شادی آنها شوید. استفاده از چنین راهکارهایی موجب می شود که کاربران واکنش نشان دهند.

5- خودتان را به جای مخاطبین قرار دهید.

برای ایجاد کپشن جذاب  چه راه بهتر از این سراغ دارید که خودتان را به جای مخاطب تان قرار دهید. اگر به جای آنها بودید چه پیامی را از متن تان دریافت می کردید؟ یک گام به عقب بروید و به این سوالات جواب دهید:

  1. چرا مخاطبین باید به متن من توجه کنند؟
  2. اگر من این پست را در یک صفحه دیگر می دیدم چه می گفتم؟
  3. آیا به مخاطبین مطلبی می دهم که ارزش پاسخ دادن داشته باشد؟
  4. آیا مطلب من جالب است؟
  5. آیا این کپشن نشان دهنده شخصیت من و کسب وکارم است؟

6- خودتان باشید.

شما نیاز دارید که از دیگر رقیبان متمایز باشید و بهترین راه برای این کار این است که خودتان باشید و شخصیت اصلی تان را به نمایش بگذارید. همیشه سعی کنید صداقت و درستی را در همه جا رعایت کنید.

7- داستان پردازی کنید.

اگر همه راه ها با شکست مواجه شدند، یکی از بهترین راه ها برای ایجاد کپشن های جذاب داستان پردازی است. یک داستان مرتبط با مخاطبین که بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند بیان کنید. گفتن داستان باعث می شود تا شخصیت تان را به آنها نشان دهید و آنها بتوانند راحت تر با شما ارتباط برقرار کنند.

منابع:

  1. socialmediatoday

یک دیدگاه در “چطور برای شبکه های اجتماعی کپشن بنویسیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *