5 عادتی که می تواند به شغل شما صدمه بزند.

شغل شما بزرگترین دارایی مالی شما است و رشد آن نیز اهمیت زیادی دارد. اینکه شما در محل کارتان چطور هستید و عادت های خوب و بدتان، نقش مهمی در آن ایفا می کند. عادت های شناخته شده و نشده ریشه عمیقی در ما دارند و به همین دلیل بسیاری از آنها طبیعی به نظر می رسند و زیاد درباره آنها فکر نمی کنیم. عادت هایی هم وجود دارند که ما آنها را در محل کارمان انجام می دهیم که بر روی عملکرد و بهره وری ما تاثیر دارند. شناخت این رفتارها گام مهمی است که می توانیم برای تغییر و بهبود خودمان و شغل مان برداریم.

بیش از حد عذرخواهی کردن

سعی کنید صحبت های تان در محل کار را به یاد آورید و اگر عبارت “معذرت می خواهم” در زمان هایی که نیازی نبوده است از آن استفاده کنید، از دهان شما خارج شده است، شما بیش از حد معذرت خواهی می کنید. معذرت خواهی کردن از تربیت ما ناشی می شود و اینکه ما فکر می کنیم همیشه باید مودب باشیم. مودب بودن ایرادی ندارد اما وقتی بیش از حد عذرخواهی می کنیم چیزی بیشتر از احترام و ادب را نشان می دهیم. زمانی که ما عذرخواهی را صرفا به خاطر جلوگیری از کشمکش و تضاد انجام می دهیم، مثلا زمان هایی که کار اشتباهی انجام نداده اید و عذرخواهی می کنید. عذرخواهی کردن در چنین مواردی نه تنها بر روی شغل شما تاثیر دارد بلکه بر روی عزت نفس مان نیز اثر گذار است.

وقتی بیش از حد عذرخواهی می کنیم نشان می دهیم که صلاحیت نداریم و نسبت به خودمان اعتماد نداریم. این کار نشان دهنده عدم امنیت و شک داشتن به توانایی های خودتان است و اینکه شما به دنبال تایید دیگران در همه کارها هستید. در نهایت هم اینکه نشان می دهد که شما به دنبال خشنود کردن دیگران هستید.

شایعه پراکنی

در یک جمع که ساعات زیادی را با یکدیگر می  گذرانند شایعه امری عادی و رایج است. شایعه پراکنی هم در حین زمان استراحت و صحبت های کوتاه بین همکاران امری عادی و طبیعی به نظر می رسد. اگرچه داشتن صحبت های کوتاه مشکلی ندارد و حتی برای بهبود روابط اجتماعی و نگه داشتن رابطه ها کاری مثبت تلقی می شود اما شایعه پراکنی موضوع دیگری است. صرفا به این خاطر که دیگران آنرا انجام می دهند و کار زیاد بدی هم به نظر نمی رسد نباید آنرا انجام داد. شایعه پراکنی مثل سم است و بسیار خطرناک است. فردی که شایعه پراکنی می کند فردی است که نمی توان به او اعتماد کرد و بهتر است که شما این فرد نباشید! علاوه بر این، شایعه موجب خراب شدن رابطه ها می شود و می تواند به محیط کار صدمه بزند.

نداشتن حریم کاری و شخصی

آیا شما هم جز آن افرادی هستند که از زمان ناهارشان صرف نظر می کنند تا کار بیشتری انجام دهند؟ یا جز آن افرادی که به هر پیامی از محل کارشان جواب می دهند حتی اگر در تعطیلات باشند؟ آیا این احساس را دارید که شغل تان تمام زمان تان را در اختیار دارد؟ حتی زمان هایی که باید در کنار خانواده و دوستان تان باشید؟ اگر بله، بنابراین باید این طرز تفکر را در دیگران از بین ببرید که فکر می کنند شما همیشه با یک تماس در دسترس هستید. شما نیاز دارید که برای کار و زمان های شخصی تان محدوده تعیین کنید. اگر کاری در انتهای زمان کاری به شما سپرده شد و برای انجام آن عجله ای وجود نداشت از انجام آن صرف نظر کنید. اگر این کار را انجام دهید اینطور به نظر می رسد که شما همیشه و در هر زمانی در دسترس هستید. آنها فکر می کنند که گذشتن از محدوده و مرزهای شما مشکلی ندارد چون آنها هیچ محدوده و مرزی نمی بینند. بنابراین با رفتار درست و مناسب مرزهای کاری و شخصی تان را مشخص کنید.

انجام دادن کارها به همان روشی قدیمی

پیشرفت به معنای  نوآوری و تغییرات مدام است. اگر این شرایط را ندارید، بنابراین پیشرفتی هم در کار نخواهد بود. اگرچه اینکه شما کارهای تان را با ثبات و دقیق انجام دهید بسیار با ارزش است اما برای یاد گرفتن روش های جدید و سازگاری با روش های جدید در حوزه کاری تان آماده باشید و آنها را بپذیرید. دنیای اطراف به سرعت در حال تغییر است و  نوآوری و پیشرفت نیز در همه جا وجود دارد. اگرچه انجام کارها به روش قدیمی ساده است اما بروز بودن موجب پیشرفت شما در شغل تان می شود.

انجام چند کار به صورت همزمان

اگرچه پیشگیری از انجام چند کار به صورت همزمان شاید غیر ممکن باشد اما بدانید که چنین شرایطی به شدت بهره وری شما را کاهش می دهد. در نهایت شاید بهتر و عاقلانه تر باشد که برای انجام کارها به صورت مجزا وقت بگذارید و نتیجه بهتری به دست آورید. چیزی که درباره این شرایط باید بدانید این است که شما در واقع این کارها را به صورت همزمان انجام نمی دهید و تنها دارید بین آنها تغییر وضعیت می دهید. هرچقدر تعداد این کارها بیتشر باشد شما زمان، توجه و تمرکز کمتری برای هر یک از آنها صرف می کنید. تحقیقات نشان داده اند که انجام چند کار به صورت همزمان باعث کند شدن شما می شود و موجب می شود اشتباهات بیشتری انجام دهید و استرس بیشتری هم داشته باشید. این مورد نه تنها موجب تاثیر منفی بر روی شغل شما می شود بلکه می تواند بر روی حافظه و روابط شما نیز تاثیر بگذارد.

عادت های شما چیزهای زیادی درباره شما می گویند اینکه چه کسی هستید و این در حالی است که شما حتی شاید متوجه آنها هم نباشید. شما همیشه می توانید کمی سرعت زندگی تان را کمتر کنید و به عادت های تان فکر کنید و ببینید برای اینکه خودتان را بهبود دهید باید چه کارهایی را انجام دهید. این بهبود نه تنها باعث بهتر شدن شرایط کاری شما می شود بلکه می تواند تاثیر مثبتی بر روی زندگی شما داشته باشد.

منابع:

  1. topresume

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *