5 راه برای اینکه اعتماد به نفس تان را به مخاطب تان نشان دهید.

کارمندان، سرمایه گذاران و شرکا از هر کسی پیروی نمی کنند، بلکه آنها از افرادی پیروی می کنند که قوانین کسب و کار و صحنه را می دانند. چه در حال سخنرانی برای تیم خود باشید و چه در یک سالن کنفرانس برای هزاران نفر صحبت کنید، شما تنها با میزان اعتماد به نفس تان سنجیده می شوید و نه فقط بر حسب چیزهایی که می گویید. این راهی است که شما توسط دیگران دیده و سنجیده می شوید.

در ادامه با پنج راه برای اینکه شبیه به رهبری که مردم از او پیروی می کنند ظاهر شوید، معرفی شده اند.

25% بهتر از سایر کسانی که در اتاق حضور دارند لباس بپوشید. شواهد نشان می دهد که ما افراد را به محض اینکه وارد اتاق می شوند ارزیابی می کنیم. اولین چیزی که ما اغلب متوجه آن می شویم لباس های افراد است. اما چطور می توان از پوشدن لباس مناسب برای تاثیرگذاری استفاده کرد؟

به عنوان مثال می توانید لباسی بپوشید که نسبت به سایرین 25% رسمی تر باشد. لباس هایی بپوشی که با بدن شما متناسب باشند و رنگ هایی را انتخاب کنید که با رتگ پوست و موی شما تناسب داشته باشد.

سرعت ارائه تان را کنترل کنید. بدون کلاس های فن بیان و آواز ما نمی توانیم کیفیت صدا و تنفس مان را در حین ارائه کنترل کنیم. اما می توانیم سرعت ارائه مان را کنترل کنیم. برای مثال برای کتاب های صوتی و یا مکالماتی که به صورت رو در رو نیستند سعی کنید کمی آهسته تر از حالت معمولی صحبت کنید چون مخاطبین شما سیگنال های ظاهری مثل حرکت زبان و چهره شما دریافت نمی کنند. 150 کلمه در دقیقه سرعت مناسبی برای اینگونه موارد است.

اگر به صورت زنده برای سایرین ارائه می کنید می توانید کمی سریع تر صحبت کنیم اما هنوز هم سعی کنیم کمی از حالت رو در رو کند تر باشید.

کلمات بلند را با کلمات کوتاه جایگزین کنید. اگر می خواهید باهوش به نظر برسید از کلمات ساده استفاده کنید. بر عکس تصور بسیاری از افراد، جملات طولانی و پیچیده و اصطلاحات اصلا شما را باهوش نشان نمی دهند.

استفاده از کلمات ساده به این منظور نیست که پیام سخنرانی تان را نادیده بگیرید. شما وقتی اعتبار و احترام به دست می آورید که بتوانید ایده های پیچیده را به زبان ساده بیان کنید.

زیر استرس تمرین کنید. دانشمندان علوم اعصاب که بر روی کارآفرینان و ورزشکاران حرفه ای تحقیق می کنند دریافته اند که این افراد در شرایط استرس زا تمرین می کنند. در واقع آنها در شرایطی نزدیک به شرایط واقعی تمرین می کنند. قبل از یک ارائه مهم، چند نفر را در یک اتاق جمع کنید و برای آنها سخنرانی کنید. شبیه سازی استرس می تواند به شما آموزش دهد که چطور استرس و فشار را در شرایط واقعی کنترل کنید.

حالت بدنی باز و آزاد داشته باشید. تحقیقات نشان داده است، افرادی که پیچیده فکر می کنند از حرکات دست پیچیده نیز استفاده می کنند. دست های تان را در جیب تان و یا در کنار تان قرار ندهید. از حرکات دستی که معتبر و درست هستند استفاده کنید. یک راه مناسب ترفندی است که متخصصان زبان آنرا “حالت باز” می نامند. دست های که کف آنها رو به بالا است و بالاتر از کمر قرار گرفته اند حالت باز نامیده می شود. دست به سینه بودن و یا جمع کردن دست ها در مقابل کمر حالت بسته نامیده می شود. ایستادن پشت میز سخنرانی نیز یک حالت بسته در نظر گرفته می شود چون شما یک مانع بین خودتان و مخاطب قرار می دهید. می توانید با قدم زدن در طول صحنه نیز اعتماد به نفس بیشتری از خودتان نشان دهید اما در این کار زیاده روی نکنید.

شاید ایده و یا چیز مهمی برای ارائه داشته باشید اما اگر پیام تان را با اعتماد به نفس منتقل نکنید با گوش های بسته مواجه خواهید شد. مانند پیام تان محکم و قوی باشید و مطمئن باشید که مخطابین نیز به شما توجه نشان خواهند داد.

منابع:

  1. hbr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *