5 راه برای شبکه سازی در محل کار فعلی تان

چه قبول داشته چه نداشته باشید، اگر دوست دارید که در شغل تان رشد و پیشرفت کنید، شبکه سازی یکی از موارد مهم و ضروری در دنیای حرفه ای امروز است. اینکه شما اطلاعاتی دارید اهمیت ندارد بلکه اینکه چه کسانی را می شناسید اهمیت دارد.

شاید شما هم جمله قبل را شنیده باشید و یا حداقل به آن فکر کرده باشید. منظور از شناخت افراد تنها شناخت افراد مهم و آدم های اطراف آنها نیست. بلکه به این معنا است که شما افرادی را بشناسید که بتوانند برای شما فرصت های مناسب فراهم کنند و یا برای شما امکانی را فراهم کنند تا با افراد مهم دیدار داشته باشید. خوب شما کجا باید این روابط را پیدا کنید و یا بسازید؟

قبل از اینکه تلاش تان را شروع کنید و سعی کنید با افراد غریبه ارتباط برقرار کنید، درباره محل کارتان فکر کنید. چه تعداد از افراد در محل کارتان را واقعا می شناسید؟ از این مهم تر، چه تعداد از این افراد واقعا شما را می شناسند و از مهارت های شما اطلاع دارند؟

در ادامه با برخی از نکات شبکه سازی آشنا می شویم که می توانید از آنها در محل کارتان استفاده کنید و برای خودتان موقعیت های بزرگ خلق کنید.

1- دوستانه برخورد کنید.

واضح به نظر می رسد، اینطور نیست؟ اینکه شبکه سازی نیست؟ اما خیلی ساده و بطور طبیعی اتفاق می افتد که شما در کارهای روزانه تان غرق می شوید و زیاد به افراد اطراف تان توجه نمی کنید. بنابراین وقتی در راهرو، آسانسور و یا هر جای دیگری هستید و فرد جدیدی را می بینید به او سلام کنید و خودتان را معرفی کنید.

نکته شبکه سازی: لبخند را فراموش نکنید. بسیاری از ما متوجه این قضیه نیستیم که وقتی تصمیم داریم با دیگران صحبت کنیم چقدر خسته به نظر می رسیم. بنابراین قبل از برقراری ارتباط لبخند بزنید و با انرژی رابطه تان را شروع کنید. این لبخند تاثیر مهمی دارد، به خصوص زمانی که به دنبال شبکه سازی هستید.

2- از فرصت ناهار بیشترین استفاده را ببرید.

جز افرادی هستید که ناهارتان را پشت میزتان می خورید، هر روز به خانه می روید تا ناهار بخورید یا اصلا ناهار نمی خورید و می خوابید؟ چیز اشتباهی در این موارد وجود ندارد؛ زمان ناهارا متعلق به شما است و هر کاری دوست داشته باشید می توانید با آن انجام دهید. اما اگر به دنبال شبکه سازی هستید فرصت ناهار موقعیت مناسبی است.

خیلی ساده ظرف ناهارتان را بردارید و سعی کنید فردی را پیدا کنید و با او شروع به گفتگو کنید. حتی اگر این فرد را می شناسید فرصت مناسبی است تا در یک محیط کمتر رسمی با او گفتگو داشته باشید.

اگر افرادی هستند که به صورت گروهی ناهار می خورند سعی کنید خودتان را به گروه آنها ملحق کنید، نیازی نیست همیشه با آنها ناهار بخورید اما این گروه می تواند فرصت مناسبی برای شما در آینده ایجاد کند تا با افراد گروه به صورت انفرادی گفتگو داشته باشید.

نکته شبکه سازی: حواستان به علائم باشد. اگر در زمان ناهار به سراغ فردی رفتید و با او شروع به گفتگو کردید، حواستان به زبان بدن و سیگنال هایی که فرد مقابل برای شما ارسال می کند باشد. شما باید به سرعت متوجه شوید که آیا فرد مقابل از گفتگو استقبال می کند یا نه.

3- از افراد جدید استقبال کنید.

شاید راحترین راهکار شبکه سازی این مورد به نظر برسد. همکاران جدید معمولا برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از افراد قدیمی تر مشتاق هستند. از موقعیت استفاده کنید و به کمک آنها بروید. شاید چیز زیادی برای گفتن نداشته باشید اما همین قدر که بتوانید محل های مختلف شرکت را به او معرفی کنید کافی است.

همکاران جدید شاید در محل کار شما جدید به نظر برسند اما ممکن است تجربه های ارزشمندی داشته باشند. به همین دلیل است که استخدام شده اند، درست است؟ بنابراین سعی کنید درباره سابقه کاری آنها سوال کنید. شاید بتوانید علایق مشترکی پیدا کنید و یا همکار جدید شما تجربه ای داشته باشد که شما به یادگیری آن علاقه دارید.

نکته شبکه سازی: درباره نکاتی که به همکار جدیدتان می دهید فکر کنید. سعی کنید نکاتی که ارائه می کنید ساده و کاربردی باشند. همچنین به آنها این احساس را منتقل کنید که هر سوالی داشته باشند می توانند از شما بپرسند. درباره دیگر کارمندان به صورت منفی صحبت نکنید. بگذارید همکار جدید خودش برخی از وضعیت ها و ویژگی های افراد را کشف کند و بفهمد.

4- به جلسات محل کارتان توجه داشته باشید.

هر شغلی جلسات و دورهمی هایی دارد. بعضی وقت ها تولد کسی است، بعضی وقت ها دوره ای برگزار می شود، بعضی وقت ها شما چیزی را باید آموزش دهید و دیگر موارد که شاید در محل کار شما هم وجود داشته باشند. خیلی راحت و ساده می توانید به چنین دعوت هایی نه بگویید اما اگر واقعا به دنبال ملاقات افراد جدید و گشترس شبکه تان هستید از اینگونه اتفاقات استقبال کنید.

چرا؟ این یکی از فرصت هایی است که می توانید بسیاری از افرادی را که نمی شناسید ملاقات کنید. در برخی از این جلسات حتی می توانید برخی از مهارت های تان را به دیگران نشان دهید.

درباره مهمانی ها و دورهمی ها بعد از ساعت کاری چه نظری دارید؟ شاید شما به این کار زیاد علاقه نداشته باشید اما به نظر من فرصت مناسبی است. در خارج از محیط کاری افراد بیشتر علاقه دارند تا درباره خودشان صحبت کنند. بنابراین به این دعوت ها به عنوان فرصت نگاه کنید.

نکته شبکه سازی: اگر در شرکت و یا مجموعه شما کار داوطلبانه ای انجام می شود برای حضور در آن اعلام آمادگی کنید. می توانید از این موقعیت برای آشنایی با افراد جدید و گسترش شبکه تان استفاده کنید.

5- از لینکداین بهره بگیرید.

شما در لینکداین هستید، درست است؟ البته که هستید. همان طور که خیلی از همکاران تان در آن حضور و فعالیت دارند. لینکداین راه مناسبی است تا درباره همکاران تان اطلاعات کسب کنید بدون اینکه به زندگی شخصی آنها وارد شوید. شما به راحتی می توانید به سوابق کاری آنها، پروژه هایی که در گذشته انجام داده اند و کارهایی که در آنها مهارت دارند دسترسی داشته باشید. این موقعیت خوبی است که با استفاده از لینکداین درباره همکاران تان اطلاعات کسب کنید.

نکته شبکه سازی: وقتی به صفحه همکارتان در لینکداین نگاه می کنید به ارتباطات مشترکی که با یکدیگر نیز دارید توجه داشته باشید. برخی از این ارتباطات همکار شما می تواند موجب شگفتی شما شود.

شبکه سازی چیزی بیش از دست دادن ، معرفی خودتان و تبادل اطلاعات تماس و کارت ها است. شبکه سازی برقراری ارتباط واقعی با انسان ها است. بنابراین آیا ضروری نیست که با افرادی که با شما همکار هستند ارتباط قوی و محکمی داشته باشید؟ وقتی به دنبال رشد و ترقی هستید و یا به دنبال فرصت هستید، شما منبع ارزشمندی از افراد یعنی همکاران تان را در اطراف تان دارید. بنابراین برای رشد خودتان کمی زمان صرف کنید و با گفتن یک سلام ساده شروع به گسترش شبکه تان کنید.

منابع:

  1. topresume

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *