اهمیت شبکه سازی در دانشگاه و 7 نکته برای موفقیت در آن

متاسفانه شما درباره شبکه سازی در زمان دانشگاه چیزهای زیادی نمی شنوید. دلیل این اتفاق به خاطر محیط دانشگاه و یا ضعف شما نیست بلکه به این خاطر است که شبکه سازی و ارتباط با افراد زیاد مشابه فرمول های درس شیمی و یا فیزیک راهکار مشخصی ندارد. بنابراین بیایید با تعریف شبکه سازی کار را آغاز کنیم.

با شبکه های اجتماعی آشنا هستید، درست است؟ شما فالوورهایی در اینستاگرام دارید و دوستان تان را در فیس بوک اضافه می کنید. شبکه سازی به صورت حرفه ای شبیه همین کار است. در واقع شبکه سازی ارتباط با افراد مختلف در یک حوزه کاری مشخص مرتبط به فعالیت تان است. این ارتباط ها می توانند با افراد هم سطح با شما و یا با متخصصان ، مشاوران و حتی افراد مهم و تاثیر گذار باشند.

هدف شبکه سازی برقراری ارتباط با افرادی است که می توانند به رسیدن شما به اهداف تان کمک کنند و هر چقدر زودتر این کار را شروع کنید بهتر است. به همین دلیل شروع شبکه سازی قبل از ورود به بازار کار و در دانشگاه اهمیت زیادی دارد.

فواید شبکه سازی در دانشگاه

اگرچه شبکه سازی به یک صحبت کوتاه شبیه است اما همین صحبت های کوتاه در آینده می توانند فرصت های بزرگی را برای شما به همراه داشته باشند.

زمانی که شما در حال شبکه سازی هستید، افراد طرف مقابل شما اصلا به فکرشان هم نمی رسد که در حال کمک به شما هستند چون نیاز و یا مشکلی را در شما نمی بینند. بنابراین اگر به دنبال راهنمایی برای یافتن شغل، تحلیل درباره یک صنعت خاص و … هستید فردی در شبکه تان می تواند به شما کمک کند.همچنین این افراد می توانند بر یافتن و تقویت جایگاه شما در اولین شغل تان بعد از دانشگاه تاثیر زیادی داشته باشند.

شاید این مطالب غیر واقعی به نظر برسند اما آمار نشان می دهد که داشتن یک شبکه قوی می تواند برای شما فرصت های خوبی را به وجود آورد. به عنوان مثال 35 درصد افراد متخصص شغل فعلی شان را به کمک ارتباط هایشان حفظ کرده اند. از طرف دیگر 60 درصد افراد اعلام کرده اند که یکی از دوستان شان را به شرکت هایی که می شناسد معرفی کرده اند.

به این موضوع فکر کنید: مسئول استخدام یک شرکت ممکن است هزاران در خواست برای کار را در یک روز دریافت کند. شما به عنوان یک فرد تازه کار چطور می خواهید خودتان را متمایز کنید.

از اینکه با دیگران ارتباط برقرار کنید هراس نداشته باشید. همیشه سعی کنید از افرادی که در یک فیلد کاری تخصص بیتشری دارند حرف شنوی داشته باشید و از صحبت های آنها چیزی را یاد بگیرید.

7 نکته برای شبکه  سازی در دانشگاه

کمی واقع بین باشیم: شبکه سازی در حال حاضر اولویت اصلی شما نیست. در حال حاضر شما تنها تلاش دارید تا درس های تان را با موفقیت بگذرانید. اما به ما اعتماد داشته باشید، وقتی در آینده به موفقیت رسیدید به خاطر این لحظه سپاس گذار خواهید بود. اما سوالی که الان مطرح است این است که از کجا می توانید کارتان را شروع کنید؟ شبکه سازی به تقلا و تلاش بیش از حد نیاز ندارد. در ادامه با چند راهکار برای شروع کار آشنا می شویم.

1- شبکه سازی را به کار روزمره خود تبدیل کنید.

اگر ایده شبکه سازی موجب ترس شما می شود، باید بگویم که تنها نیستید. اما با کمی تلاش می توانید شبکه تان را درحین کارهای روزمره تان بسازید. به عنوان مثال می توانید از همکلاسی های تان شروع کنید.

در حال حاظر سر کلاس می روید، درست است؟ بعضی وقت ها استادان و یا همکلاسی های شما می توانند منابع ارزشمندی برای یافتن شغل باشند. برخی استادان شما نه نتها توصیه هایی خوبی برای پیدا کردن شغل و یا روند های موجود در بازارارائه می  دهند بلکه شاید به دنبال افراد با استعداد باشند. بنابراین به دنبال این باشید که به نحوی بتوانید با استادان تان ارتباط برقرار کنید و خودتان را در ذهن آنها جا دهید.

در حال حاضر شاید همکلاسی های شما زیاد افراد مهمی محسوب نشوند اما چه کسی از آینده و جایگاه آنها در آینده خبر دارد. بنابراین آیا ایجاد رابطه با آنها یک کار عاقلانه به نظر نمی رسد؟

2- در اردوها شرکت کنید.

شرکت در اردوها چندین مزیت دارد. می توانید دوستان جدیدی پیدا کنید، رزومه تان را تکمیل کنید و صد البته شبکه سازی کنید.

فرصت های زیادی برای اردو رفتن وجود دارد از اردوهای علمی گرفته تا اردوهای تفریحی. در این اردوها نه تنها می توانید با دانشجویان دیگر آشنا شوید بلکه می توانید با مربی ها، سخنرانان و افراد متخصص در یک صنعت نیز ارتباط برقرار کنید.

3- به دنبال کارهای کارآموزی باشید.

در حین اردوها و یا حتی در دانشگاه ممکن است به فرصت هایی برای کارآموزی مواجه شوید، آنها را از دست ندهید. از این فرصت ها برای روبرو شدن با چالش های یک شغل واقعی استفاده کنید. حتی اگر به دنبال یک شغل واقعی نیستید از این فرصت ها استفاده کنید و آنها را از دست ندهید.

4- برای خودتان یک هویت آنلاین مناسب بسازید.

اگر صحبت با غریبه ها کمی موجب نگرانی شما می شوید نگران نباشید. شما می توانید از راه های دیگر هم به شبکه سازی بپردازید.

کار را با فعالیت در شبکه های اجتماعی و فضای آنلاین شروع کنید. برای شروع یک پروفایل لینکداین برای خودتان بسازید. با توجه به نوع کارتان حتی می توانید برای خودتان یک وب سایت راه اندازی کنید.

شما حتی می توانید از شبکه های اجتماعی برای این کار استفاده کنید. به عنوان مثال گروه های دانشجویی در شبکه های اجتماعی می توانند جای مناسبی برای شروع فعالیت باشند. از این مکان ها و فضاها برای شروع گفتگو و بحث استفاده کنید.

5- برای برقراری ارتباط آماده باشید.

برقراری ارتباط می تواند در هر جایی رخ دهد. شاید شما در ایستگاه اتوبوس باشید و بتوانید با یکی از اساتید دانشگاه که در کنار شما ایستاده است شروع به گفتگو کنید. یا اینکه در محوطه دانشگاه هستید و متوجه می شوید که دو نفر دارند با هم درباره موضوع خاصی که مورد علاقه شما است صحبت می کنند. این فرصت را از دست ندهید.

6- از برداشتن اولین قدم نترسید.

از اینکه برای شبکه سازی اولین قدم را شما بردارید نترسید. اعتماد به نفس می تواند به شما کمک زیادی کند. به شبکه سازی مثل یک بازی نگاه نکنید. به کسی که در حال گفتگو با او هستید و کارهایی که انجام می دهد و چیزهایی که می گوید توجه داشته باشید. سعی کنید مطالب مهمی که به شما می گوید را به خاطر داشته باشید و آنها را یادداشت کنید.

اگر برای تان فعال نگه داشتن جریان صحبت سخت است با سوال های ساده و منطقی شروع کنید مثل اینکه شما چطور مدیر عامل شرکت تان شدید؟ چه کارهایی را در طول روز انجام می دهید؟ چه توصیه هایی برای فردی مثل من دارید؟ وقتی برای یک کار درخواست ارسال می کنم به چیز چیزهایی باید توجه بیشتری داتشته باشم؟

7- ارتباط هایی که می سازید را نگه دارید.

شبکه سازی چیزی بیش از جمع کردن کارتهای افراد  مختلف، ارسال روزمه و یا به دست آوردن ارتباط در شبکه های اجتماعی است. کار سختی است و به این نیاز دارد که شما برای فعال نگه داشتن ارتباط های تان زمان صرف کنید. اگر فردی را ملاقات کردید که او را از قبل می شناسید، حتی اگر در حال حاضر شغلی ندارید درباره فعالیت ها و کارهای تان با او صحبت کنید. در پایان می توانید از زمانی که در اختیار شما قرار داده است تشکر کنید.

حال که به اهمیت شبکه سازی در دانشگاه پی برده اید کارتان را شروع کنید. اگر کمی خجالتی هستید به نظر بهتر می رسد که برای غلبه بر آن زمان صرف کنید.

منابع:

  1. topresume

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *