پیشرو باشید: آینده بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی نیز مانند تکنولوژی مدام در حال تغییر هستند. صنعت دائما در گسترش و رشد است و برای شرکت ها همراهی کردن با این روند دشوار شده است. اگرچه بازاریابی دیجیتالی امری ضروری برای موفقیت کسب و کارها است.

شبکه های اجتماعی به یک پلتفرم حیاتی برای بازاریابان تبدیل شده اند. طبق تحقیقات یک موسسه بازاریابی 73 درصد بازاریاب ها اعلام کرده اند که بازاریابی دیجیتال یکی از برترین ابزارها در سال 2017 بوده است.

استفاده از این روند که در حال ایجاد شدن است و استفاده از روش های جدید آن امری ضروری است. استفاده و انجام درست تکنیک های آن می تواند شما را برای رقابت در آینده مهیا کند و شما را نسبت به رقبا در جایگاه بهتری قرار دهد. در ادامه برخی از اتفاقاتی که در بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی رخ خواهند داد را بررسی خواهیم کرد.

ویدئو

ویدئو یکی از روش های در حال گسترش در شبکه های اجتماعی است. مصرف کنندگان دوست دارند به جای خواندن چندین پاراگراف یک کلیپ کوتاه تماشا کنند.

ویدئو ها جذابیت بیشتری دارند و تبلیغ کنندگان نیز با آن آشناییت بیشتری دارند. مشتریان از طریق ویدئو راحت تر خرید می کنند چون آنرا مشابه تبلیغات تلویزیونی می ببیند. به همین دلایل شرکت ها و تبلیغ کنندگان تمایل بیشتری برای استفاده از آن دارند. ویدئو همچنین برای هر کاربری تاثیری منحصر به فرد دارد و به شما کمک می کند تا ارتباط بهتری با آنها برقرار کنید.

به علت اینکه ویدئوها راحت تر درک می شوند راه مناسبی برای انتقال پیام کسب و کارها به مشتریان هستند. به همین دلیل شبکه های اجتماعی نشر و استفاده از ویدئوها را بسیار ساده و آسان کرده اند. اگر ویدئو به همین روند رشدش ادامه دهد کسب وکارها باید نحوه استفاده و به کار گیری این روش را برای باقی ماندن در رقابت با رقبا فرا بگیرند.

برای اینکه توجه مشتریان را جذب کنید و آنها را در ارتباط با خودتان نگه دارید، شما می توانید ویدئوهای تان را در سایت تان، فیس بوک، اینستاگرام و … به اشتراک بگذارید اما دقت داشته باشید که کدام روش برای شما کاربرد و نتایج بیشتری دارد. به عنوان مثال انتظار موفقیت چندانی از بازاریابی به وسیله ویدئو در لینکداین نداشته باشید.

تایید شدن توسط دیگران (endorsement)

برای شرکت ها یکی از بهترین راه ها برای تبلیغ کسب و  کارشان این است که آنرا به وسیله دیگران انجام دهند. این افراد معمولا افراد شناخته شده ای هستند که محصول و یا خدمات یک شرکت را به کاربران در شبکه های اجتماعی توصیه می کنند.

شاید با خودتان فکر کنید که اگر افراد مشهور محصول و یا خدمات شما را تبلیغ کنند نتایج بهتری می گیرید اما آمار چیز دیگری را نشان می دهد. شرکت هایی که از این روش برای فروش محصولات و یا خدمات شان استفاده کردند با افرادی که از شهرت کمتری برخوردار بودند نتایج بهتری به دست آورند.

به طور معمول افراد کمتر شناخته شده افراد بیشتری را جذب می کنند چون سلبریتی ها معمولا به خاطر شهرت شان موجب جذب افراد می شوند. بنابراین استفاده از افراد کمتر شناخته شده می تواند برای شما کاربرد بیشتری داشته باشد.

ادغام بازاریابی ایمیلی با شبکه های اجتماعی

یکی از روندهایی که در بازاریابی شاهد آن هستیم ادغام شدن چندین روش در یک روش است. اگرچه ادغام روش تازه ای نیست اما می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و بخاطر توسعه تکنولوژی نسبت به قبل اجرای آن راحت تر هم شده است.

ایده اصلی این است که روش های بازاریابی را با یکدیگر ادغام کنیم تا مخاطب بیشتری را تحت تاثیر قرار دهیم. به عنوان مثال شما می توانید توییت تان را در سایت تان نمایش دهید و یا در صفحه فیس بوک تان یک ویدئو از کسب وکارتان را نمایش دهید. اما مهم ترین ادغامی که در حال رخ دادن است ترکیب شدن بازاریابی از طریق ایمیل با شبکه های اجتماعی است.

اگر از این دو روش به درستی در کنار هم استفاده شود می توانند اثر یکدیگر را تقویت کنند. شبکه های اجتماعی باعث می شوند که افراد بیشتری برای دریافت اطلاعات از طریق ایمیل ثبت نام کنند و ایمیل ها نیز افراد بیشتری را به کانال های اجتماعی هدایت می کنند. بنابراین در صورت استفاده از این روش باید به مشارکت بین ایمیل و محتوا در شبکه های اجتماعی دقت زیادی داشته باشید.

پلتفرم های شبکه های اجتماعی

یک نظر سنجی از بازاریاب ها انجام شده است که نشان می دهد که آنها تمایل دارند تا بیشتر از کدام شبکه اجتماعی برای بازاریابی استفاده کنند:

فیس بوک (48%)

توییتر (12%)

لینکداین (11%)

اینستاگرام (8%)

گوگل پلاس (2%)

اسنپ چت (1%)

18 درصد بقیه هم تمایلی به استفاده از شبکه های اجتماعی برای بازاریابی نداشتند.

ذکر این نکته مهم است که هر شبکه اجتماعی با دیگری متفاوت است و می تواند برای اهداف متفاوتی به کار رود. به عنوان مثال اسنپ چت و اینستاگرام به اندازه فیس بوک قابلیت جستجو ندارند و بیشتر برای روابط دوستانه هستند. اما این بدان معنا نیست که شما باید آنها را نادیده بگیرید.

بازاریابان می توانند از هر یک از این شبکه های اجتماعی با توجه به نقاط قوت شان استفاده کنند. به عنوان مثال استفاده از ویدئو در فیس بوک می تواند تاثیر خوبی داشته باشد در حالی که استفاده از متن در لینکداین بازخورد مناسب تری دارد.

 

منابع:

  1. businessnewsdaily

2 دیدگاه در “پیشرو باشید: آینده بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی

  • 30 خرداد 1397 در1:53 ب.ظ
    پیوندیکتا

    ممنون عالی چون مطلب مفیدی بود به توصیه اورده شده عمل کرده وهرچند مکاتبه ای با نویسنده ندارم اما از ایشان تشکر میکنم

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *