6 راه برای نمایش اعتماد به نفس بیشتر در طول سخنرانی

موسسه زبان بدن یا Center for Body Language رهبران و مدیران در رشته ها و سطوح مختلف را مطالعه کرده است و زبان بدن آنها در حین سخنرانی ها تحت نظر قرار داده است. هدف آنها از این تحقیقات این بوده است که راهکارهای تاثیر گذار زبان بدن را شناسایی کنند. در این متن قصد داریم برخی از دستاوردهای آنها را با شما در میان بگذاریم.

جعبه

6 راه برای نمایش اعتماد به نفس بیشتر در طول سخنرانی- جعبه

بیل کلینتون در دوران خدمتش برای تاکید در سخنرانی هایش از حالتی باز استفاده می کرد که باعث می شد غیر قابل اعتماد به نظر برسد. برای برطرف کردن این مشکل مشاورانش به او توصیه کردند که در مقابل سینه اش یک جعبه را تصور کند و سعی کند دست هایش را در داخل آن حرکت دهد. به همین خاطر به این روش اسم جعبه کلینتون را داده اند. این روش به مخاطب قابل اعتماد بودن شما را منتقل می کند.

نگه داشتن توپ

6 راه برای نمایش اعتماد به نفس بیشتر در طول سخنرانی-دست های هرمی شکل

حالتی که به نظر می رسد شما یک توپ بسکتبال را در دستان تان نگه داشته اید، نشانه ای از اعتماد به نفس و کنترل شما بر شرایط  است. البته تاثیر این روش بستگی به این دارد که شما دقیقا به حرکت های انگشتان تان نیز توجه داشته باشید. استیو جابز معمولا در سخنرانی هایش از این روش استفاده می کرد.

دست های هرمی شکل

6 راه برای نمایش اعتماد به نفس بیشتر در طول سخنرانی- دست های هرمی شکل

وقتی افراد عصبی هستند معمولا دست های شان بی خودی حرکت می کند و آرامش ندارد. زمانی که اعتماد به نفس دارند باز هم همین شرایط وجود دارد. یک راه برای برطرف کردن این مشکل این است که دست های تان را به شکل یک هرم به یکدیگر قفل کنید. بسیاری از مدیران اجرایی از این روش استفاده می کنند. اما دقت داشته باشید که از این روش زیاد استفاده نکنید. همچنین آنرا با حالت چهره دستوری و استبدادی نیز به کار نبرید. توجه به این نکات باعث می شوند که آرام به نظر برسید و در عین حال از خود راضی جلوه نکنید.

ایستادن به صورت راحت و کاملا باز

6 راه برای نمایش اعتماد به نفس بیشتر در طول سخنرانی-ایستادن به صورت راحت و کاملا باز

نحوه ایستادن افراد نشانه مهمی از طرز تفکر آنها است. وقتی شما در چنین حالت محکم و باثباتی می ایستید، در حالتی که پاهای تان به اندازه عرض شانه تان باز است، نشانه ای از این است که بر خودتان و شرایط مسلط هستید.

کف دست ها بطرف بالا

6 راه برای نمایش اعتماد به نفس بیشتر در طول سخنرانی-کف دست ها بطرف بالا

این حالت نشان می دهد که شما صادق و در عین آماده پذیرش حرف های طرف مقابل هستیدد.

کف دست ها بطرف پایین

6 راه برای نمایش اعتماد به نفس بیشتر در طول سخنرانی- دست ها بطرف پایین

این حالت نیز نشان دهنده قدرت و توانایی شما است و در عین حال شما را به عنوان فردی مدعی نشان می دهد. باراک اوباما از این روش در سخنرانی هایش استفاده می کرد.

دفعه بعد که سخنرانی و یا ارائه می دهید، سعی کنید آنرا ضبط کنید. سپس ویدئو را بدون صدا بازبینی کنید و تنها بر روی حرکات بدن تان توجه داشته باشید. اینکه چطور ایستاده اید و چه حالاتی دارید؟ آیا از هیچ یک از این روش ها استفاده کرده اید؟ اگر نه، درباره اینکه چطور می توانید از آنها در سخنرانی بعدی تان استفاده کنید فکر کنید. این روش ها را در مقابل آینه و دوستان تان تمرین کنید تا به حرکاتی طبیعی برای شما تبدیل شوند.

حرکات و ارتباط های غیر زبانی نمی توانند شما را به یک رهبر تبدیل کنند اما می توانند کمک کنند که موفقیت های بیشتری به دست آورید.

منابع:

 1. hbr

2 دیدگاه در “6 راه برای نمایش اعتماد به نفس بیشتر در طول سخنرانی

 • 6 تیر 1397 در2:08 ب.ظ
  پیوندیکتا

  خیلی عالی بود
  بیشتر این حالات رو داشتم
  میشه لطفا کتابی برای شناخت تیپ شخصیتی و روانشناسی تجاری معرفی کنید
  ممنون

  پاسخ
  • 6 تیر 1397 در8:21 ب.ظ
   پیوندیکتا

   برای تیپ شخصیتی کتاب همسر مناسب شما اثر پاول تيگر توصیه می کنم. برای مورد دوم هم کتاب خاصی مدنظر ندارم.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *