یک کسب و کار راه اندازی کنید.

خیلی از افراد در آرزوی داشتن کسب و کار خودشان هستند. برای خیلی از افرادی که از بیرون به یک کسب و کار نگاه می کنند موقعیت بسیاری خوبی به نظر می رسد. شما کاری که عاشق آن هستید را انجام می دهید، هر چند ساعت که دوست دارید کار می کنید و خودتان میزان درآمدتان را مشخص می کنید. شما نیازی نیست نگران مدیران ناسپاس، بررسی های دوره ای و سیاست های کاری باشید. شما رییس هستید و نیازی نیست به دیگران پاسخ بدهید. عالی به نظر می رسد، اینطور نیست؟

شاید کارآفرین بودن برخی از این مزایا را داشته باشد، اما پیدا کردن کارفرمایی که بگوید از شرایطش راضی است کار سختی است. حقیقت این است که داشتن کسب و کار برای خودتان می تواند چالش برانگیز باشد، نیاز به تلاش زیادی دارد و یک شبه به دست نمی آید. راه اندازی کسب وکار به تحقیق و برنامه ریزی و مهارت ها و شخصیت خاصی نیاز دارد.

سوالات اساسی

در ادامه تعدادی سوال وجود دارند که باید قبل از راه اندازی یک کسب و کار به خودتان پاسخ دهید.

  • آیا ایده کسب و کاری دارید و آنرا ارزیابی کرده اید؟
  • آیا با افراد مختلف و با اخلاق های مختلف می توانید ارتباط برقرار کنید؟
  • آیا می توانید مهارت های خودتان، محصولات و یا خدمات تان را به دیگران بفروشید؟
  • آیا می دانید که برای راه اندازی کسب و کار تان چقدر سرمایه نیاز دارید و تصمیم دارید این سرمایه را چطور تامین کنید؟
  • آیا با خانواده تان درباره راه اندازی کسب و کارتان و شرایط زندگی در مراحل اولیه آن صحبت کرده اید؟
  • آیا جنبه هایی از کار مثل حسابداری، بازاریایی و … هست که خودتان توانایی انجام آنرا نداشته باشید؟ اگر اینطور است تصمیم دارید چطور آنها را انجام دهید؟
  • آیا حاضر هستید برای موفقیت کسب و کارتان همه چیز را فدا کنید؟

برنامه ریزی برای کسب و کار

اگر بعد از این سوالات که شما را با واقعیات کسب و کار آشنا می کنند، هنوز هم تصمیم دارید کارآفرین شوید، بنابراین کارتان تازه شروع شده است. باید برای کسب و کارتان برنامه ریزی کنید، امور مالی آنرا مشخص کنید، برای کسب و کارتان یک نام انتخاب کنید، تیم تشکیل دهید، برای کسب و کارتان مکان پیدا کنید و برای آن تبلیغ کنید. خبر خوب این است که نیازی نیست همه این کارها را فورا انجام دهید. تنها دو مورد از این موارد یعنی برنامه ریزی و رسیدگی به امور مالی نیاز است که درهمان مراحل اولیه انجام شوند.

وقتی بحث امور مالی مطرح می شود نیاز است که شما یک تحقیق اولیه انجام دهید. در این تحقیق باید مشخص کنید که برای راه اندازی کسب و کارتان چقدر سرمایه نیاز دارید، هزینه های یک ماه فعالیت شما چقدر خواهد بود و اینکه برای سوددهی چقدر باید فروش داشته باشید. در این مرحله بعضی از عددهای شما بر اساس حدس و گمان خواهد بود  اما سعی کنید آنها را بر روی کاغذ بنویسید. به محض اینکه این اطلاعات را به دست آورید باید سعی کنید برای تامین مالی کسب و کارتان اقدام کنید.

این را به خاطر داشته باشید که شما می توانید از منابع مالی گوناگون برای تامین مالی اولیه استفاده کنید.

بعد از مباحث مالی شما باید برای کسب و کارتان برنامه یا طرح تجاری داشته باشید. اگر برای کسب و کارتان به دنبال سرمایه گذار هستید و یا اینکه تصمیم دارید برای آن وام بگیرید شما به یک طرح تجاری نیاز دارید. حتی اگر تصمیم دارید کسب و کارتان را بدون سرمایه افراد دیگر راه اندازی کنید هنوز هم به این طرح نیاز دارید. این طرح حداقل باید نشان دهد که کسب و کار شما در چه حوزه ای است، به دنبال چه اهدافی هستید، چطور می خواهید به این اهداف برسید، رسیدن به این اهداف چقدر هزینه دارد و چقدر سود به دست خواهید آورد.

این طرح همچنین باید شامل تحقیقات و تخمین های مالی شما هم باشد. طرح تجاری شما یکی از مهمترین موارد در شروع کار است که باید به آن فکر کنید، اما این تازه شروع کار است.

منابع:

  1. thebalancesmb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *