مراحل تامین سرمایه در استارت آپ ها

روش های تامین سرمایه در سالهای اخیر برای استارت آپ ها تغییر زیادی کرده است. دلیل این موضع به وجود آمدن روش های جدید تامین سرمایه مثل تامین مالی جمعی (crowdfunding) و غیره است. در این متن تصمیم داریم روش های تامین مالی استارت آپ را بررسی کنیم.

تامین مالی استارت آپ ها در مراحل اولیه

سرمایه راه اندازی (Pre-seed capital)

ایده ای دارید و به دنبال سرمایه ای هستید تا بتوانید به صورت تمام وقت روی ایده تان کار کنید سرمایه راه اندازی روی این مرحله از استارت آپ شما تمرکز دارد و معمولا می توانید آنرا از سه منبع تامین کنید.

1- احمق ها، دوستان و خانواده

2- بنیان گذاران استارت آپ های قدیمی، کسانی که یک پروژه موفق دارند و دوست دارند سرمایه خود را روی استارت آپ دیگری سرمایه گذاری کنند.

3- شتابدهنده ها

سرمایه اولیه ( Seed capital)

از این سرمایه می توان به عنوان سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی یک شرکت و تلاش برای سازگار کردن محصول با بازار نام برد. این سرمایه در استارت آپ های اروپایی عددی بین 250 هزار تا 1 میلیون یورو است. تامین کنندگان این نوع سرمایه نیز بیشتر بنیان گذاران استارت آپ های دیگر و سرمایه گذاران خطرپذیر هستند. اما در سالهای اخیر بازیگران دیگری هم وارد این صحنه شده اند.

تامین مالی جمعی

تامین مالی جمعی مبتنی بر پاداش: بهترین نمونه این نوع تامین سرمایه سایت کیک استارتر است. در این نوع تامین سرمایه، سرمایه گذاران با پشتیبانی از استارت آپ، به عنوان پاداش محصول و یا خدمتی را دریافت می کنند و در سهام استارت آپ سهیم نمی شوند.

تامین مالی استارت آپ ها در مراحل رشد

سری A

استارت آپ هایی که به این مرحله می رسند محصول و اندازه بازارشان را درک کرده اند و به سرمایه برای رشد و توسعه کسب و کارشان نیاز دارند.

میزان این سرمایه در استارت آپ های اروپایی بین 2 تا 5 میلیون دلار است که معمولا توسط سرمایه گذاران خطر پذیر تامین می شود و در قبال آن 15 تا 30 درصد استارت آپ را مالک می شوند.

سری B

استارت آپ هایی که در این مرحله قرار دارند معمولا آنهایی هستند که موفق شده اند یک مدل کسب و کار درست و مناسب برای خودشان ایجاد کنند و مشتری نیز دارند.

میزان این سرمایه در اروپا از 6 میلیون یورو شروع می شود و می تواند تا 10 میلیون یورو ادامه داشته باشد.

سری C

استارت آپ هایی که به این مرحله می رسند معمولا به صورت کامل رشد کرده اند و بالغ شده اند. جدای از اینکه به سوددهی رسیده باشند یا نه، مدل کسب وکاری دارند که با موفقیت کار می کند و تعداد مشتریان آنها نیز بیشتر شده است و موفقیت هایی نیز داشته اند.

تامین سرمایه در این مرحله از ده میلیون تا چند میلیارد می تواند تفاوت داشته باشد. بعد از این مرحله استارت آپ ها یا توسط شرکت های بزرگ خریداری می شوند و یا سهام شان به صورت عمومی عرضه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *