بازاریابی دیجیتالی چیست؟ (1)

بازاریابی دیجیتالی یک مفهوم کلی است که تمام فعالیت های بازاریابی آنلاین شما را شامل می شود. کسب و کارها از ظرفیت کانال های دیجیتالی مثل گوگل، شبکه های اجتماعی، ایمیل و وب سایت شان استفاده می کنند تا با مشتریان فعلی و آینده شان ارتباط برقرار کنند.

این یک واقعیت است، مردم نسبت به گذشته زمان بیشتری را به صورت آنلاین زندگی می کنند. این بدان معنا است که نحوه خرید و فروش نیز تغییر کرده است و بازاریابی آفلاین دیگر به اندازه گذشته تاثیرگذار نیست.

بازاریابی همیشه به این معنی است که با مخاطبین خود در زمان و مکان درست ارتباط برقرار کنید. در حال حاضر، این جمله به این معنی است که شما نیاز دارید مخاطبین خود را در مکانی که تقریبا همیشه در آن حاضر هستند ملاقات کنید یعنی اینترنت.

بازاریابی دیجیتالی دقیقا چیست؟

سایت شما، تبلیغات دیجیتالی، بازاریابی ایمیلی، کاتالوگ های آنلاین و … همه این ها به همراه بسیاری دیگر از ابزارها و تاکتیک ها مفهوم بازاریابی دیجیتالی را شکل می دهند. بازاریابان دیجیتال حرفه ای تصویر روشنی از نحوه استفاده از این روش ها و ابزارها برای رسیدن به اهداف شان دارند.

سایت، مطالب وبلاگ، کتاب های الکترونیکی که منتشر کرده اید، اینفوگرافیک، صفحات شما در شبکه های اجتماعی، کامنت ها، کاتالوگ های آنلاین، لوگو و تصاویر شما به عنوان دارایی های شما در بازاریابی دیجیتالی شناخته می شوند.

تاکتیک ها

سئو

فرآیند بهینه کردن سایت تان برای اینکه در نتایج جستجو رتبه بهتری بگیرید که نتیجه این کار این است که ترافیک بیشتری به سمت سایت شما هدایت می شود.

بازاریابی محتوا

روشی است که در آن محتوای مفید و کاربردی به منظور آگاه سازی مخاطب، افزایش ترافیک و مشتری تولید و منتشر می شود.

بازاریابی کششی

این روش شامل تمام مراحل جذب فرد، تبدیل آن به مشتری و فروش خدمت و یا کالا به او می شود. تمام این فعالیت ها در این روش باید از طریق آنلاین صورت گیرند.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

استفاده از شبکه های اجتماعی به منظور آگاه سازی مخاطب، افزایش ترافیک و توجه مخاطب، فعالیت های مربوط به این روش هستند.

تبلیغات کلیکی یا (Pay-Per-Click(PPC

روشی برای جذب ترافیک بیشتر است که در آن شما به ازای هر کلیکی که بر روی تبلیغ شما در سایت و یا رسانه دیگری می شود هزینه پرداخت می کنید. گوگل ادوردز شناخته شده ترین پلفترم فعال در این روش است.

بازاریابی رابطه ای

یک روش تبلیغات بسیار موثر که شما به ازای تبلیغ محصول و یا خدمات دیگران از فروش آنها درصد دریافت می کنید.

تبلیغات محلی

این روش به تبلیغاتی اشاره دارد که تبلیغ شما رنگ و قالب محتوا در همان پلفترم را به خود می گیرند. به عنوان مثال پست های اسپانسر شده در اینستاگرام دقیقا مشابه پست های دیگر هستند. به این نوع تبلیغات، تبلیغات محلی می گویند.

خودکارسازی بازاریابی

این روش به نرم افزارهایی اشاره دارد که به منظور خودکار سازی فرآیند بازاریابی  ایجاد شده اند. بسیاری از شرکت های بزرگ برای بازاریابی ایمیلی و یا از طریق شبکه های اجتماعی از چنین نرم افزارهایی استفاده می کنند.

بازاریابی ایمیلی

شرکت ها از ایمیل به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط با مخاطبین شان استفاده می کنند. از ایمیل هنوز هم به عنوان ابزاری برای تبلیغ محتوا، رویداد ها و تخفیف ها و هدایت افراد به سمت سایت استفاده می شود.

روابط عمومی آنلاین

روابط عمومی آنلاین اشاره به روش هایی دارد که توسط آنها می توان از دارایی های دیجیتالی خود حفاظت کرد. این کار را می توان با استفاده از مطالب وبلاگ، پست ها در شبکه های اجتماعی و … انجام داد. این روش دقیقا مشابه روابط عمومی سنتی است ما در فضای آنلاین صورت می گیرد.

منابع:

  1. hubspot

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *