3 دلیل که موجب شکست کسب و کار شما می شود.

کسب و کارها هر روز شکست می خورند و دلایل شکست آنها بارها و بارها تکرار می شود. سه دلیل عمده شکست کسب و کارها در زیر فهرست شده است. اگر هر یک از این دلایل برای شما آشناست، هنوز برای اینکه تغییر مثبتی در کسب وکارتان ایجاد کنید و به سمت موفقیت حرکت کنید دیر نشده است.

1- برنامه ندارید.

شما ممکن است دیدگاه های متفاوتی نسب به بیزینس پلن داشته باشید. بعضی از متخصصان ممکن است به شما بگویند که شما به یک بیزینس پلن رسمی و ساختار یافته نیاز دارید. برخی نیز ممکن است به شما بگویند که چنین بیزینس پلنی برای افراد تازه کار است. بنابراین به نظر می رسد که بهترین راه روشی بین این دو است. در برخی از موارد شما به یک بیزینس پلن رسمی نیاز دارد مثلا زمانی که قصد دارید سرمایه گذار جذب کنید و یا از بانک وام بگیرید. در غیر اینصورت داشتن متنی ساده که نقش بیزینس پلن را برای شما ایفا کند و فعالیت های اصلی برای کسب و کارتان را نشان دهد کافی است.

صرف نظر از نوع بیزینس پلنی که دارید مشخص کردن اینکه الان در چه جایگاهی قرار دارید، تصمیم دارید به چه جایگاهی برسید و اینکه برای رسیدن به آن چه فعالیت هایی باید انجام دهید، نیز به برنامه خاصی نیاز دارد. راهی که برای مشخص کردن این فعالیت ها انتخاب می کنید اهمیت زیادی ندارد. تنها باید بدانید که این فعالیت ها چه هستند و چطور باید انجام شوند.

2- شما نمی توانید نگرانی تان درباره  پول را متوقف کنید.

بسیاری از استارت آپ ها به سرمایه زیادی دسترسی ندارند و به همین دلیل است که بسیاری از کارآفرینان درباره تامین سرمایه دچار استرس و نگرانی می شوند. اما نکته دیگری نیز وجود دارد، بسیاری از کسب وکارهای کوچک نیز یک شبه پول به دست نمی آورند. در واقع بسیاری از کسب وکارهای کوچک طی یک تا دو سال اول هیچ درآمدی ندارند. به همین دلیل برای اینکه بتوانید به موفقیت برسید به یک برنامه ریزی مالی نیاز دارید.

برای برخی، این بدان معناست که تا زمانی که سرمایه کافی برای هجده ماه فعالیت را نداشته باشند باید راه اندازی کسب و کارشان را به تعویق بیندازند. البته شما می توانید در کنار کار تمام وقت تان کسب و کارتان را شروع کنید، و یا همزمان با کسب و کار خودتان به صورت پاره وقت در جایی دیگر فعالیت داشته باشید و یا به محض داشتن سرمایه اولیه کارتان را شروع کنید.

گزینه های زیادی برای شما ممکن است وجود داشته باشد باید آنها را بررسی کنید و سعی کنید برنامه ای انتخاب و اجرا کنید که بتواند نگرانی های مالی شما را برطرف کند. این تنها راهی است که می توانید توسط آن کسب وکارتان را راه اندازی کنید و از گرفتن تصمیمات بد به خاطر نداشتن پول جلوگیری کنید.

3- شما از بررسی کسب و کارتان ترس دارید و از آن امتناع می کنید.

راه انداختن کسب و کار یک کار احساسی است و این موضوع تنها درباره پول نیست. شما تمایل دارید که کاری را انجام دهید و این تمایل موجب می شود تا کارهای متفاوتی در کسب وکارتان انجام دهید. این بدان معناست که شما از نظر احساسی بر روی کسب و کارتان سرمایه گذاری کرده اید و جدا کردن احساسات تان از آن برای تان سخت است. این چیز بدی نیست اما می تواند در برخی مواقع موجب ندیدن واقعیت ها شود و دید شما را نسبت به خطرات و اشتباهات کور کند.

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که می توانید در شروع کسب و کارتان انجام دهید این است که دیدی محدود داشته باشید و نتوانید تصویر بزرگتر را ببینید. این خطا موجب می شود که شما بر روی آینده تمرکز داشته باشید و زمان حال را نبینید. این خطا حتی می تواند موجب شود که شما راه های جدید را امتحان نکنید و حتی بدتر از این، دلیل شروع کسب وکارتان را فراموش کنید.

گاهی نیاز است که یک گام به عقب بردارید و به کسب و کارتان از بالا و از فاصله ای دور نگاه کنید تا بتوانید تمام جنبه های آنرا ببینید. اگر خودتان نمی توانید کسب و کارتان را بررسی کنید به نظر می رسد زمان آن فرا رسیده است یک مربی، شریک، همکار، دوست و یا یکی از اعضای خانواده تان را فرا بخوانید و از او بخواهید که به کسب و کار شما نگاهی بیندازد و به شما بگوید که شما در حال انجام چه کاری هستید، چرا دارید آنرا انجام می دهید و چطور می توانید آنرا بهبود بخشید.

دانستن این دلایل شکست کسب و کارها می تواند به شما کمک کند که در مسیر درست قرار بگیرید. چند دقیقه وقت بگذارید و ببینید که کدام یک از این نشانه ها در کسب و کار شما وجود دارند. با تشخیص این خطاها و کمی تلاش می توانید آنها را برطرف کنید و در مسیر درست قرار بگیرید.

منابع:

  1. thebalancesmb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *