چطور هنوز وقتی در دانشگاه هستیم یک کسب و کار راه بیندازیم؟

یکی از مشخصه های کارآفرینان موفق این است که تلاش شان برای راه اندازی یک کسب و کار موفق را خیلی زود شروع کردند. یکی از مشهورترین نمونه ها در این مورد مارک زاکربرگ مالک فیس بوک است که کار خود را از خوابگاه دانشگاه هاروارد شروع کرد. البته فیس بوک اولین پروژه او نبود و او قبل از آن برنامه ای نوشته بود که به دانشجویان در انتخاب کلاس های شان کمک می کرد.

مثال های دیگری نیز وجود دارد. به عنوان مثال مایکل دل مالک شرکت دل فعالیت خود را در سال 1984 و با تعمیر وسایل شروع کرد. چهار سال بعد مایکل شرکت دل را راه اندازی کرد.

مثال دیگری استیو وازنیاک است. کسی که اپل را به همراه استیو جابز راه اندازی کرد. او اولین کامپیوترهای شرکت اپل را زمانی که هنوز دانشجو بود ساخت.

درسی که می توان از این افراد یاد گرفت این است که برای کارآفرین شدن نیازی نیست که منتظر باشید تا درس تان تمام شود. حتی در زمان دانشجو بودن مزیت های زیادی برای شما وجود دارد که حتی می تواند به موفقیت بیشتر و زودتر شما کمک کند.

به دست آوردن پول در زمان دانشگاه

به خاطر فرصتی که اینترنت به وجود آورده است دیگر تقریبا نیازی نیست دانشجوها زیاد به دنبال کار دانشجویی باشند. کارهای زیادی در اینترنت وجود دارند که دانشجویان تنها با داشتن یک لپ تاپ و یک اینترنت می توانند آنها را انجام دهند و پول به دست آورند. آموزش دانشجویان سطوح پایین تر، نوشتن و ترجمه متن، فروش اینترنتی اجناس و … از جمله کارهایی هستند که شاید بتوان از طریق آنها پول به دست آورد.

تلاش شما به خودتان بستگی دارد. بدست آوردن پول برای بعضی از دانشجویان، فقط همین قدر که بتوانند هزینه های خودشان را تامین کنند کافی است. اما همان طور که زاکربرگ و وازنیاک نشان دادند می توان بیش از اینها نیز بدست آورد.

شروع کسب و کار

کسب و کارها در دنیای کنونی به سرعت در حال تغییر هستند. به خاطر خودکار شدن سیستم ها خیلی از کارهایی که در گذشته وجود داشتند در حال حاضر از بین رفتن هستند.

تاثیر جنبی این پدیده این است که خیلی بعید است که شما دانشگاه را به خاطر پیوستن به یک کار سنتی ترک کنید. به عنوان مثال آمار سال 2016 نشان می داد که 34 درصد دانشجویان تمایل دارند تا کارهای فریلنسری انجام دهند در حالی که آمار نشان می دهد این عدد درسال 2020 به 43 درصد خواهد رسید.

به همین دلیل پیش قدم شدن و پیشی گرفتن از سایرین در دوران دانشگاه امری ضروری به نظر می رسد.  شروع یک کسب و کار کوچک ممکن است معانی زیادی داشته باشد؛ در یک سمت شاید شما تمایل داشته باشید که به عنوان خویش فرما فعالیت داشته باشید، و کارهایی مثل نوشتن متن، کارهای گرافیکی  و یا ویرایش ویدئو را انجام دهید. ادامه دادن چنین مشاغلی در آینده به این نیاز دارد که شما در آن تجربه به دست آورید و این تجربه به این نیاز دارد که هر چه سریع تر آنها را شروع کنید.

از سمتی دیگر شاید شما تمایل دارید که کسب و کاری بزرگتر راه بیندازید و به زاکربرگ و یا دل بعدی تبدیل شوید. خوب دلیلی وجود ندارد که این کار را از زمان دانشگاه شروع نکنید. در واقع شروع چنین کاری در زمان دانشگاه می تواند مزایایی نیز داشته باشد.

مزیت های شروع کسب و کار در محیط دانشگاه

اگر تمایل دارید که کسب و کارتان را در زمان دانشگاه شروع کنید مسلما احتیاط هایی نیز وجود دارند که باید آنها را رعایت کنید. خوب مشخصا شما دوست دارید که درس های تان را با موفقیت به پایان برسانید، بنابراین ضروی است که مدیریت زمان خوبی داشته باشید و اجازه ندهید که کسب و کارتان به درس تان لطمه بزند.

اگر بتوانید زمان تان را به خوبی مدیریت کنید و اهداف درستی نیز مشخص کنید متوجه خواهید شد که راه اندازی کسب و کار در زمان دانشگاه چه مزایایی دارد. در ادامه با چند مورد از این مزایا آشنا می شویم.

تامین مالی راحت تر است.

زمانی که خودتان منابع مالی کسب و کارتان را تامین می کنید می توانید کنترل بیشتری بر روی آن داشته باشید. بنابراین اگر بتوانید یک محصول اولیه داشته باشید و آنرا بفروشید و برای مراحل بعد پول به دست آورید در شرایط مناسبی قرار خواهید گرفت. اگرچه تامین مالی کسب و کار توسط خودتان در روزهای اولیه کار سختی است اما بهترین گزینه است. در رابطه با زاکربرگ و دل نیز حرف های اشتباهی وجود دارد که بیان می کنند این افراد خودشان منابع مالی کارشان را در روزهای اول تامین کرده اند. اما این گفته ها اشتباه است چون زاکربرگ روابط خوبی داشت و در همان روزهای نخست توانست توسط یکی از بنیان گذاران پی پال برای کسب و کارش منابع مالی لازم را تهیه کند. دل نیز توسط خانواده اش پشتیبانی می شد.

می توانید از شبکه دوستان تان در دانشگاه استفاده کنید.

ایجاد محیطی که بیشتر افراد در آن مشابه فکر می کنند و یا خط فکری یکسانی دارند و می توان از آن برای شبکه سازی استفاده کرد، بسیار مشکل است. اما دانشگاه تقریبا چنین محیطی را فراهم کرده است.

محیط دانشگاه می تواند به چند طریق مفید باشد. شاید بتوانید در محیط دانشگاه همکاران خوبی پیدا کنید و یا حتی از  هم دانشگاهی های خود برای آزمایش و یا تبلیغ ایده  و یا محصول تان استفاده کنید. همچنین شما در محیطی قرار دارید که مربی ها خوبی در آن حضور دارند که می توانند به شما کمک کنند.

به عنوان مثال زاکربرگ، فیس بوک را اولین بار در دانشگاه مورد آزمایش قرار دارد و دل اولین کامپیوترهایش را به دیگر دانشجویان فروخت.

هر کسب و کار متفاوت است و نمی توان راه های دقیقی برای بهره بردن از فضا و محیط دانشگاه عنوان کرد. اما چیزی که می توان گفت این است که مطمئنا راهی وجود دارد.

شما زمان دارید.

نمی توان گفت که برای به دست آوردن و موفقیت در دانشگاه حداقل زمان مورد نیاز چقدر است اما چیزی که مسلم است این است که می توان این زمان را کاهش داد و در نتیجه برای کارهای دیگر مثل راه اندازی کسب و کار زمان به دست آورد.

همان طور که قبلا نیز عنوان شد حفظ تعادل بین کار و درس امر مهمی است. اما با یک مدیریت زمان درست می توان زمان به دست آورد و برای راه اندازی کسب و کار آنرا صرف کرد.

اقدامات درست

فرض کنید که شما تصمیم گرفته اید که همزمان با تحصیل کسب و کار خودتان را نیز راه اندازی کنید. اقدامات مهمی وجود دارند که ما آنها را در ادامه معرفی می کنیم تا بتوانید راحت  تر و زودتر به موفقیت برسید.

فرآیند را جدی بگیرید.

همان طور که در بالا ذکر شد راه های زیادی به صورت آنلاین وجود دارند که می توانید از طریق آنها پول به دست آورید. اما اگر تصمیم دارید کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید باید کمی این فرآیند پول درآوردن را جدی تر بگیرید.

این بدان معنا نیست که از زندگی و دوران تحصیل تان لذت نبرید. بلکه به این معنی است که باید برنامه ریزی درستی برای پول تان داشته باشید. نکته دیگری که باید رعایت کنید این است که برای کسب و کارتان نیز برنامه ریزی داشته باشید و درباره آن باید تحقیق و بررسی انجام دهید. هر چقدر به زیربنای کسب و کارتان بیشتر اهمیت دهید بهتر می توانید کسب و کاری پایدار ایجاد کنید.

از سیستم ها و محیط دانشگاه با احتیاط استفاده کنید.

شاید با خودتان فکر کنید که دانشگاه خیلی از چیزهایی که نیاز دارید را در اختیار شما قرار می دهد. حتی اگر درست هم باشد باید با احتیاط از آنها استفاده کنید. اگر کار غیر قانونی انجام دهید به دردسر می افتید هم به عنوان یک کسب و کار نوپا و هم به عنوان یک دانشجو.

اگرچه با به وجود آمدن شتابدهنده ها در محیط های دانشگاهی این فرآیند ساختار بهتری گرفته است و تقریبا محیط مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کار در بسیاری از دانشگاه ها ایجاد شده است.

کسب و کار واقعی باشید.

دانشجو بودن به این معنی نیست که نباید خود و کسب و کارتان را بیمه کنید و یا کسی از شما شکایت نخواهد کرد.بنابراین مثل یک کسب و کار واقعی عمل کنید. نداشتن زیربنا و ساختار مناسب در کسب و کار می تواند در دراز مدت برای شما مشکل آفرین باشد.

اما در آخر ذکر این نکته مهم است که شما در دانشگاه هستید تا درس بخوانید. شاید شما هم مثل دل، کسب و کارتان سکه شد و دوست داشتید دانشگاه را رها کنید. اما تا زمانی که کسب و کارتان به سود دهی نرسیده است درس و دانشگاه را در بالاترین اولویت خود قرار دهید.

منابع:

  1. bplans

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *