بازاریابی دیجیتالی چیست؟ (3)

در متن قبل درباره تفاوت بازاریابی دیجیتالی و کششی صحبت کردیم و کاربرد بازاریابی دیجیتال برای کسب و کارهای B2B و B2C را مورد بررسی قرار دادیم در این متن قصد دارم درباره مزیت های اصلی بازاریابی دیجیتالی صحبت کنم.

مزیت های اصلی بازاریابی دیجیتالی چیست؟

برخلاف روش های سنتی بازاریابی، بازاریابی دیجیتالی به بازاریابان اجازه می دهد که نتایج دقیقی را در زمان واقعی ببینند. اگر در روزنامه تبلیغ منتشر کرده باشید می دانید که تخمین اینکه چند نفر تبلیغ شما را خواهند دید واقعا چقدر سخت است. راهی هم برای این وجود ندارد که مطمئن شوید آیا تبلیغ شما در روزنامه تاثیری در میزان فروش شما داشته است یا نه.

از طرف دیگر شما با استفاده از بازاریابی دیجیتالی می توانید به راحتی میزان بازگشت سرمایه در هر یک از فعالیت های تان را اندازه گیری کنید. در ادامه چند مثال را بررسی می کنیم:

ترافیک وب سایت

با استفاده از بازاریابی دیجیتالی و ابزارهای تحلیلی شما می توانید به صورت دقیق تعداد افرادی که از سایت شما بازدید کرده اند را مشاهده کنید. شما حتی می توانید تعداد صفحاتی را که بازدید کرده اند، ابزاری که برای بازدید سایت شما استفاده کرده اند و حتی موقعیت مکانی آنها را مشاهده و بررسی کنید.

با استفاده از این کمک های هوشمندانه و بر اساس تعداد افرادی که کانال های مختلف به سمت سایت شما هدایت کرده اند می توانید به راحتی فعالیت های تان را اولویت بندی کنید. به عنوان مثال اگر تنها ده درصد از ترافیک شما از طریق موتورهای جستجو است شما می دانید که باید برای افزایش این میزان باید برای سئو سایت تان زمان بیشتری صرف کنید.

با استفاده از بازاریابی سنتی، پیش بینی برداشت مشتریان از برند شما تا زمانی که با فروشندگان شما برخورد نداشتند بسیار سخت بود. اما با استفاده از بازاریابی دیجیتالی شما به راحتی می توانید الگوهای رفتاری افراد را بررسی کنید و بر این اساس تصمیمات آگاهانه تر و درست تری بگیرید.

عملکرد محتوا

فرض کنید شما بروشوری برای یکی از محصولات تان ایجاد کرده اید و آنرا درب منازل و یا در صندوق پست افراد مختلف قرار داده اید. مشکل چنین روشی این است که شما دقیقا نمی دانید چه تعداد از این افراد بروشور شما را باز کرده اند و چه تعداد آنرا در سطل زباله انداخته اند.

حالا همان بروشور را بر روی وب سایت تان در نظر بگیرید. شما می توانید دقیقا تعداد افرادی که از آن بازدید کرده اند را مشاهده کنید و اطلاعات تماس افرادی که آنرا دانلود کرده اند را نیز در اختیار داشته باشید. نه تنها می دانید که چه تعداد از افراد به محصول و یا خدمت شما علاقه دارند بلکه می توانید با در دست داشتن اطلاعات تماس، آنها را به مشتری تبدیل کنید.

مدلسازی و رهگیری رابطه ها

ترکیب یک استراتژی موثر بازاریابی دیجیتالی با یک ابزار و تکنولوژی مناسب و درست به شما اجازه می دهد که تمام فروش های خود را از لحظه ای که مشتری با کسب و کار شما ارتباط برقرار کرده است تا زمانی که آنرا خریداری می کند را رهگیری کنید.  ما به این روش ملسازی رابطه ها می گوییم و به شما اجازه می دهد که روندهای فروش را در کسب و کارتان مشخص کنید. همچنین به شما کمک می کند تا درباره روش های بازاریابی که تاثیر بیشتری دارند و بهبود فروش تان تصمیمات بهتری بگیرید.

طبق آمار مجموعه هایی که بین بازاریابی و فروش شان ارتباط برقرار می کنند، به این معنی که روند ها را در بین این دو حوزه تشخیص می دهند سالانه 20 درصد رشد دارند. درحالی که این آمار برای مجموعه های ضعیف در این امر تنها 4 درصد است.

منابع:

  1. hubspot

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *