6 نکته برای انجام دادن کارها به صورت کار گروهی

همکاری واژه ای است که در دنیای کسب و کار مدرن زیاد شنیده می شود. هر شرکتی امیدوار است که به کمک تکنولوژی بتواند کارکنان خود را به کار گروهی وادار کند. اما بدون به وجود آوردن فرهنگ کار گروهی مدیران قادر نخواهد از تمام ظرفیت های کار گروهی بهره ببرند.

فرهنگ همکاری و کار گروهی باید توسط کارکنان حس شود نه اینکه صرفا درباره آن صحبت کنید. اگر بتوانید این حس را به کارکنان خود منتقل کنید، بعد از این می توانید انتظار بهره وری، خلاقیت و نوآوری داشته باشید.

برای رسیده به این نقطه باید ابتدا به تیم تان یاد دهید که چطور در کنار و با یکدیگر کار کنند. در ادامه شش راه برای ایجاد محیطی باز و مبتنی بر همکاری بیان شده است.

اهداف تیمی مشخص کنید. از تمام ابزارهای موجود استفاده کنید و برای تیم تان اهداف آینده را به صورت واضح و دقیق مشخص کنید. از این طریق اعضای تیم می توانند یک نقطه و دیدگاه مشخص نسبت به آینده خواهند داشت.

عوامل خلاقیت در محیط را افزایش دهید. به همه اعضای تیم اجازه دهید که در یک محیط باز و به دور از قضاوت دیگران نظرات شان را بیان کنند. با انجام این کار شما تفاوت های بین افراد را می پذیرید و نشان می دهید که تفاوت های بین افراد برای شما ارزشمند است.

هم بستگی ایجاد کنید. فضایی را ایجاد کنید که در آن همه کارکنان بتوانند سهیم باشند و از روند های کار آگاه شوند و در تصمیم گیری ها مشارکت داشته باشند. حضور افراد در تصمیم گیری ها باعث می شود تمرکز و توجه بیشتری نسبت به کارشان داشته باشند.

ایده ها را به اشتراک بگذارید. به همه اعضا اجازه دهید که ایده های شان را با دیگران به اشتراک بگذارند. برای این کار می توانید از هر وسیله ای مثل سخنرانی، ساختن نمونه اولیه و … استفاده کنید.

موانع را برطرف کنید. موانع برقراری ارتباط و همکاری را برطرف کنید. برای برقرای ارتباط بین افراد تنها یک کانال ارتباطی به عنوان مثال ایمیل را تعریف کنید. استفاده از یک کانال ارتباطی باعث می شوند که افراد کارایی و تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند.

اجرا کنید. بعد از اینکه ایده ای را انتخاب کردید و یا تصمیمی را با کمک افراد تیم گرفتید مهم ترین قدم بعد از آنرا فراموش نکنید: به بهترین حالت و روش ممکن آنرا اجرا کنید. هیچ چیز به اندازه اجرا نشدن یک ایده و یا تصمیم نمی تواند خلاقیت و انگیزه کارکنان را از بین ببرد.

منابع:

  1. businessnewsdaily

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *