آیا ایده عالی شما کسب و کار خوبی نیز خواهد بود؟

برای راه اندازی یک کسب و کار ایده خوب و روحیه کارآفرینی چیزهایی هستند که شما قطعا به آنها نیاز دارید. اما بسیاری از کارآفرینان بعد از سختی های فراوان متوجه می شوند که یکی از مهم ترین عامل های موفقیت فرصت است. ایده های عالی همیشه وجود دارند اما شما به عنوان صاحب یک کسب و کار، باید ایده تان را به یک چیز با ارزش که نیازی را برطرف می کند تبدیل کنید تا از این طریق بتوانید به سوددهی برسید. در ادامه نگاهی به این موضوع خواهیم داشت که چه زمانی یک ایده خوب به کسب و کار خوب تبدیل خواهد شد.

ایده خوب تان را به یک کسب و کار خوب تبدیل کنید.

یک ایده خوب مفهومی است که قابلیت ثروت آفرینی و تولید پول را دارد. ایده شامل یک محصول، سرویس و یا ترکیبی از این دو است که می تواند به مشتریان عرضه شود و در قبال آن به پول دست یافت. هر کسب و کار موفقی با یک ایده شروع می شود. نیازی نیست همه ایده ها جدید و خلاقانه باشند. وقتی شما صاحب ایده هستید، ایده کسب و کارتان مبنای فعالیت های کسب و کارتان را شکل می دهد.

این اصل را به خاطر داشته باشید، ایده ها ارزش مالی و تجاری ندارند. آنها اغلب مواردی انتزاعی، رویا مانند و تولید شده در ذهن هستند. برخی دیگر اوقات کمی واقعی تر هستند. صرف نظر از اندازه و نوع ایده شما، تضمینی وجود ندارد که ایده شما بتواند پول تولید کند و در واقع بتواند کسب و کاری برای شما شکل دهد.

بنابراین ضروری است که کارآفرینان ایده های شان را ارزیابی کنند. برای این منظور شما باید با ویژگی های یک ایده خوب که قابلیت تبدیل شدن به یک کسب و کار را دارد آشنا شوید:

1- ارتباط: یک ایده خوب باید مشکلی را حل کند و یا نیازی را برطرف نماید. گاهی اوقات مشتریان از مشکلات و یا نیاز های واقعی خود آگاه نیستند و این وظیفه شما است که ارتباط بین واقعیت و بازار را پیدا کنید و سعی کنید از آن ارزش تولید کنید.

2- نوآوری: شما باید چیزی را به مشتریان عرضه کنید که نسبت به چیزهای موجود در بازار متفاوت باشد. بهتر بودن، ارزان بودن و یا راحت تر انجام دادن یک فعالیت نمونه هایی از یک ایده نوآورانه است. یک ایده انقلابی، ایده است که بیش از حد نوآورانه است و این قابلیت را دارد که حتی یک صنعت جدید ایجاد کند.

3- منحصر به فرد بودن: چه چیزی ایده شما را از سایرین متمایز می کند؟ اگر ایده شما به ایده های موجود در بازار نزدیک باشد ، شما باید از خودتان سوال کنید که چطور می توانید سهمی از این بازار را به دست آورید. کسب و کاری که در بازار حضور دارد سهم خود از بازار را به دست آورده است و این برتری را دارد که می تواند به سرعت  برای مشکلات جدید راه حل ارائه نماید و در رقابت های مربوط به قیمت به راحتی پیروز شود.

4- تمرکز: آیا بازار ایده شما را درک می کند و آنرا می پذیرد؟ شما باید بتوانید توجه و تمرکز بازار را به سمت خودتان جلب کنید. این بدان معنا است که شما باید ارزشی را عرضه کنید که به راحتی قابل درک باشد و بازار نیز برای داشتن آن تمایل نشان دهد.

5- سودآور بودن: ایده شما ارزشی نخواهد داشت اگر نتواند یک کسب و کار سودآورد ایجاد کند. شما نیاز دارید که راهی برای تولید پول از ایده تان به دست آورید و اینکه این پول چقدر خواهد بود. راه های زیادی به سود دهی وجود دارد به عنوان مثال راه حل بهتر برای مشکل موجود، محصول و یا خدمات ارزان تر، محصول و یا خدمات با کیفیت تر از جمله نمونه های راه های سودآوری هستند.

یک فرصت زمانی خلق می شود که شما بتوانید ایده تان را به یک کسب و کار سودآور تبدیل کنید. کارآفرینان نوپا باید در اینکه چطور باید پیشنهاد خود را عرضه کنند تا بتوانند به سود برسند تحقیق و بررسی مناسبی انجام  دهند. شما نیاز دارید که بازار را بشناسید، هزینه تولید محصول و یا راه اندازی سرویس تان را بدانید، و اینکه چقدر باید از ایده تان پول به دست آورید.

چه زمانی ایده های خوب کسب و کارهای خوب را تضمین نمی کنند.

بیایید فرض کنیم که شما ایده عالی به ذهن تان رسیده است. اگر واقعا تصمیم دارید که آنرا اجرایی کنید نیاز دارید که در ابتدا تفاوت ایده خود و ایده بد را بدانید.

ایده شما فرض می کند که برای ارزش پیشنهادی شما تقاضای کافی وجود خواهد داشت تا بتوانید از این طریق به درآمد برسید. اما در شرایط زیر ایده شما توانایی تبدیل شدن به یک کسب و کار خوب و موفق را نخواهد داشت.

برای ایده شما بازار مناسبی وجود ندارد.

برای ایده شما بازار وجود دارد اما رقبا به راحتی می توانند ایده شما را کپی کنند.

تقاضا برای ایده شما زیاد است اما به دلایلی، شما نمی توانید از ایده تان به سود دهی برسید.

تقاضا برای ایده شما فصلی است و نمی توان یک کسب و کار دائمی با آن راه اندازی کرد.

شما نمی توانید ایده را با  قیمت مناسب ایجاد کنید تا بتواند با دیگران به رقابت بپردازد.

موانع تکنولوژیک، قوانین و مدیریتی شما را از اجرایی کردن ایده تان باز می دارد.

شما توانایی، مهارت، دانش و علاقه کافی برای راه اندازی یک کسب و کار را ندارید.

شما نمی توانید اعتبار مناسب کسب کنید.

شما نمی توانید منابع مالی را به درستی مدیریت و تامین کنید.

کسب و کار و ایده شما ریسک های زیادی دارد.

اینها مواردی است که درباره یک ایده باید به آنها فکر کیند. اما اگر ایده خوبی دارید و مطمئن هستید که می توانید آنرا به یک کسب و کار عالی تبدیل کنید فرصت را از دست ندهید.

منابع:

  1. startupnation

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *