7 نشانه یک ایده کسب و کاری خوب

بعد از مدت ها وقت صرف کردن موفق شدید ایده مورد نظرتان برای راه اندازی کسب و کار را پیدا کنید. قدم بعدی چیست؟ قدم بعدی این است که تصمیم بگیرید که آیا ایده شما خوب است یا نه. در ادامه با راهکارهایی برای بررسی یک ایده آشنا می شویم.

ایده شما راه حلی برای یک مشکل حل نشده است.

محصولات و خدمات به منظور ساده کردن زندگی مشتریان ایجاد می شوند. به عنوان یک کارآفرین، در زندگی روزمره کمبودهای زیادی وجود دارند که می توانید آنها را به فرصت تبدیل کنید. برخی اوقات مشتریان از این کمبودها و کاستی ها آگاه هستند و آنها را بیان می کنند. به همین دلیل به محض اینکه مطلع می شوند که شرکتی مشکل آنها را حل کرده است هیجان زده می شوند.

از طرفی دیگر، برخی شرکت ها و یا افراد مشکلاتی را برطرف می کنند که مشتریان حتی از وجود آنها آگاهی ندارند. تیم کوک مدیر عامل اپل بیان می کند:”اپل سال ها است محصولاتی را می سازد که مردم حتی نمی دانستند که چنین چیزی را می خواهند و حالا بدون این مصحولات نمی توانند زندگی کنند”.

اگر ایده شما مشکلی را برطرف می کند که مردم حتی از آن اطلاع ندارند بنابراین ایده مناسبی در اختیار دارید که می تواند با تلاش به یک کسب و کار عالی تبدیل شود.

منحصر به فرد است.

داشتن خدمات و یا محصولاتی که کاملا جدید و نوآورانه هستند می تواند بسیار عالی و شگفت آور باشد اما یک عامل اساسی برای موفقیت نیست. در واقع کسب و کار شما می تواند بر اساس ایده های قدیمی و یا مشکلات معمولی راه اندازی شود به شرطی که شما به صورت منحصر به فرد ایده را اجرا و یا مشکلات را برطرف کنید.

در سال 1605 اولین تاکسی ها به وجود آمدند، آنها از اسب و درشکه استفاده می کردند. در سال 1908 اولین تاکسی های مبتنی بر خودرو راه اندازی شدند. در حدود 100 سال بعد، اوبر این صنعت را با یک ایده ساده یعنی فشار دادن یک دکمه و گرفتن تاکسی متحول کرد و یا حالا لیفت که این ایده را به کلی تغییر داده است از راه رسیده است.

ایده شما نیازی ندارد زیاد خارق العاده و یا عجیب و غریب باشد تنها نیاز است که یک مشکل را به روشی منحصر به فرد حل کند.

بیش از یک خیال و آرزو است.

دونا بارسون مدیرعامل شرکت بازاریابی بارسون می گوید: “خیلی از شرکت ها به اطلاعات بازار اهمیتی نمی دهند چون بیش از حد به محصول و یا خدمات شان علاقه دارند، اما شرکت هایی موفق هستند و خواهند شد که تحقیقات بازار و دریافت بازخورد از مشتریان را بهتر از سایرین انجام می دهند”.

هر ایده خوبی نمی تواند یک کسب و کار خوب را نیز تضمین کند. شرکت های موفق درباره ایده شان تحقیق می کنند و میزان پذیرش مشتریان را اندازه گیری و بررسی می کنند. اگر هزینه ساخت محصول و یا ارائه خدمات شما منطقی است و تقاضا نیز برای آن وجود دارد به احتمال زیاد ایده خوبی دارید.

مشخص است.

خیلی از ایده های بزرگ دنیا مشکلات مشخصی را حل می کنند. تنها کافی است مشکل خاصی در اطراف تان را پیدا کنید و سعی کنید برای آن راه حل بدهید و سپس آنرا اجرا کنید. فرمول ساده ای است اما می تواند تاثیر زیادی داشته باشد.

توسط افراد بی طرف مورد تحسین قرار گرفته است.

کمک گرفتن از دوستان و خانواده در راه اندازی یک کسب و کار می تواند بسیار اثر گذار باشد و به شما کمک زیادی کند اما نمی تواند به اندازه کافی آموزنده باشد. افرادی که از نظر عاطفی بر روی کسب وکار شما سرمایه گذاری کرده اند نمی توانند به موفقیت کسب و کار شما کمک زیادی کنند. اگر افرادی خارج از دایره خانواد و دوستان، ایده شما را مورد تشویق قرار داده اند در این صورت می توان روی آن حساب کرد.

بنابراین سعی کنید ایده تان را به افراد مختلف و خارج از دایره خانواده و دوستان تان، ارائه کنید و از آنها بازخوردهای واقعی دریافت کنید.

ساده است.

ایده شما برای اینکه درک شود نیاز دارد که ساده باشد، هرچند که مشکل پیچیده ای را حل کند. ایده شما باید “آزمایش مادربزرگ” را بتواند رد کند. در واقع ایده شما باید به قدری ساده باشد که توسط یک خانم 74 ساله به راحتی درک شود. اگر این چنین است بنابراین شما می توانید آنرا به راحتی برای مشتریان و سرمایه گذاران توضیح دهید.

قابل سرمایه گذاری است.

اگر دوست دارید کسب و کارتان به موفقیت برسید نیاز به سرمایه گذاری درست دارید. درست از زمانی که ایده شما شروع به شکل گرفتن می کند به پول نیاز دارید. در ابتدا به پول نیاز دارید تا مجموعه و یا شرکت تان را راه اندازی کنید. بعد از راه اندازی به پول نیاز دارید تا آنرا زنده و سرپا نگه دارید و آنرا رشد دهید. حتی اگر در ابتدا خودتان بر روی آن سرمایه گذاری مالی کرده اید، به زودی متوجه خواهید شد که برای ادامه راه به سرمایه و سرمایه گذارهای حرفه ای نیاز دارید.

 

منابع:

  1. startupnation

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *