سه نوع ارائه که هر موسس استارت آپی باید در آنها مهارت داشته باشد.

ارائه ایده در مقابل سرمایه گذار یکی از مهم ترین بخش های هر کسب و کاری است. اگر نتوانید ایده تان را برای دیگران توضیح دهید و اینکه چرا ایده شما مهم است، کسب و کارتان قبل از شروع شکست خورده است. سه نوع ارائه و یا سخنرانی وجود دارد که شما باید برای آنها آماده باشید: ارائه آسانسوری، ارائه کوتاه و ارائه بلند.

ارائه آسانسوری یک سخنرانی یک دقیقه ای است و شما تنها یک دقیقه فرصت دارید تا ایده تان را برای دیگران بیان کنید. این اسم به این خاطر به این روش داده شده است چون اولین بار در آسانسور از آن استفاده شده است. این مورد باید سه مشخصه اصلی را رعایت کند. باید دقیق باشد (دقیقا یک دقیقه یا کمتر از این)، روشن و واضح باشد، قانع کننده باشد و نتوان آنرا انکار کرد.

اگر سرمایه گذار نحوه انتقال شما را دوست داشته باشد ممکن است از شما برای یک ارائه کوتاه دعوت کند که شما می توانید در آن درباره ایده تان بیشتر توضیح دهید. این نوع سخنرانی معمولا بین 5 تا 10 دقیقه است و باید در آن موارد مهم را عنوان کنید. مشکلی که قصد دارید حل کنید، راه حل تان، اعضای تیم، بازار هدف تان، رقبای شما، برخی تخمین های مالی، اهداف تان و میزان سرمایه مورد نیاز تان از جمله مواردی است که باید در این نوع ارائه بیان کنید.

اگر سرمایه گذاری واقعا ایده شما را دوست داشته باشید ممکن است برای یک ارائه بلند از شما دعوت کند. این نوع ارائه یک روش رسمی است که برای سرمایه گذاران، همه چیزهایی که برای سرمایه گذاری بر روی شرکت شما نیاز دارند را بیان می کنید. در چنین سخنرانی از اصل 10/20/30 استفاده کنید. این اصل بیان می کند که فونت اسلاید های شما نباید کوچکتر از 30 باشد، بیان مطالب نباید بیش از 20 دقیقه طول بکشد و نباید بیش از 10 اسلاید داشته باشید. شما در این مورد سعی دارید به نحوی ایده تان را بیان کنید که سرمایه گذران بیشترین اطلاعات را نسبت به آن دریافت کنند و به هدف اصلی شما پی ببرند. اگر بتوانید ارائه ای دقیق، واضح و قانع کننده داشته باشید شانس خوبی خواهید داشت که نه نشنوید.

شدیدا توصیه می کنم که عبارات و جملاتی مثل ما بهترین هستیم، نرم افزار ما هزار بار دانلود شده است و … را حذف کنید. سرمایه گذاران به شواهد واقعی نیاز دارند. در واقع آنها باید بتوانند واقعیت و ظرفیت ایده شما را ببینند. روش بهتر این است که از آمار برای نشان دادن واقعیت ها استفاده کنید.

منابع:

 1. huffingtonpost

4 دیدگاه در “سه نوع ارائه که هر موسس استارت آپی باید در آنها مهارت داشته باشد.

 • 8 مرداد 1397 در1:04 ب.ظ
  پیوندیکتا

  اینهایی که گفتید رو دقیقا لری پیج هم توی کتابش گفته بود و برام جالب بود دباره ولی اینبار از یه سایت ایرانی دارم میبینمش
  موفق باشید

  پاسخ
  • 10 مرداد 1397 در8:58 ق.ظ
   پیوندیکتا

   خوب این نوع ارائه ها در بین استارت آپ ها تقریبا شناخته شده هستند و شاید بتوان گفت که به یک استاندارد تبدیل شده اند. کتاب لری پیج اگر کاربردی و مناسب است لطف می کنید معرفی کنید تا دوستان هم استفاده کنند.

   پاسخ
 • 11 مرداد 1397 در10:01 ق.ظ
  پیوندیکتا

  سلام
  کتاب گوگل چگونه کار میکند
  ممنون از سایت عالیتون ولی امروزه جدایی از کارهای فنی باید یه سر رشته ای هم از روانشناسی داشته باشید که شخصا کتاب بازی ها نوشته اریک برن رو بهتون پیشنهاد میدم
  درضمن برای دوستانی که مشغله زیادی دارن و وقت کتاب خوندن ندارن باید خدمتشون عرض کنم کتاب صوتی گوگل چگونه کار می کند نیز در بازار موجود است 🙂

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *