چطور قبل از سخنرانی به خودمان انرژی دهیم (یا خودمان را آرام کنیم)؟

هر سخنرانی شرایط خاص خودش را دارد و این شرایط در ترکیب با فردی که باید سخنرانی را انجام دهد شرایط مختلفی را به وجود می آورد.  بعضی افراد تنها از این شرایط می ترسند و استرس دارند، این افراد نیاز دارند که خودشان را قبل از رفتن بر روی صحنه آرام کنند.

بعضی دیگر از افراد می خواهند مطمئن شوند که در مقابل حضار انرژی زیادی از خودشان نشان می دهند. این افراد نیاز دارند که به خودشان روحیه دهند و خودشان را از لحاظ روانی تقویت کنند.

در هر صورت امروز قصد دارم روش های مختلف آماده  شدن برای سخنرانی را معرفی کنم. چهار روش برای آماده شدن برای سخنرانی و رفتن بر روی صحنه وجود دارد. زمانی که می خواهید هر یک از این موارد را انتخاب کنید درباره اینکه چطور می خواهید با مخاطبین روبرو شوید فکر کنید.

روش های همدلی و تلقین

این روش به شما کمک می کند تا با مخاطبین بهتر ارتباط برقرار کنید. بر اساس نظر کارشناسان علوم اعصاب همدلی باعث می شود که احساسات دیگران را بهتر درک کنیم و بهتر نسبت به شرایط واکنش نشان دهیم. روشی که باعث ایجاد حس همدلی در شما شود می تواند به شما کمک کند که انسان تر به نظر برسید و از مخاطبین کمتر ترس داشته باشید.

شما می توانید این حس همدلی را قبل از سخنرانی ایجاد کنید. قبل از سخنرانی، از حضار سوال بپرسید، از علایق آنها مطلع شوید و سعی کنید رابطه احساسی با آنها ایجاد کنید. روش دیگر این است که از پشت صحنه به جمعیت نگاه کنید و بر روی چهره هایی که می شناسید تمرکز کنید. روش دیگر این است که در جایگاه حضار بنشینید و به صحنه ای که قرار است در آن سخنرانی انجام دهید نگاه کنید.

از این روش ها زمانی استفاده کنید که:

 • قصد دارید برای کسانی صحبت کنید که هیچ ارتباطی با آنها ندارید.
 • ترس از صحنه بر شما غلبه کرده است.
 • مطالب مهمی دارید.

روش های فیزیکی

شما از این روش ها استفاده می کنید تا ضربان قلب تان را بالا ببرید، در بدن تان احساس شادابی کنید و میزان انرژی تان را افزایش دهید. داشتن فعالیت بدنی  قبل از سخنرانی می تواند باعث تقویت روحیه شما شود. همچنین باعث کاهش میزان اضطراب شما می شود چون به صورت طبیعی باعث کاهش هورمون استرس در بدن می شود. تمرینات کششی، بالا و پایین پریدن و قدم زدن نمونه فعالیت های بدنی هستند که شما می توانید انجام دهید.

از این روش ها زمانی استفاده کنید که:

 • سخنرانی شما باید پر انرژی باشد.
 • نسبت به موضوع سخنرانی حس خوبی ندارید اما باید هیجان زده به نظر برسید.
 • تمایل دارید در انتقال مفاهیم پویایی داشته باشید.

روش های روحی و معنوی

این روش ها در واقع مبتنی بر آرامش و سکوت هستند. دعا کردن، مدیتیشن و قدردانی برای فرصت ها و نعمت ها جز این روش ها است. این روش ها می توانند به شما کمک کنند تا ترس تان کاهش یابد و حس مثبت تری داشته باشید. آرام و عمیق تنفس کردن و به آرامی پس دادن آن می تواند تاثیر زیادی برای روی شما و حس اضطراب شما داشته باشد.

از این روش ها زمانی استفاده کنید که:

 • به صورت طبیعی انرژی تان زیاد است.
 • قبل از سخنرانی احساس ترس و اضطراب دارید.
 • روش های روحی دارید که باعث آرامش شما می شود.

روش مبتنی بر مانترا

مانترا در آیین های مختلف عبارتست از مجموعه‌ای از کلمات و آواهایی که با آهنگ خاصی به دفعات تکرار می‌شود. آواها و جملات موردنظرتان را قبل از رفتن بر روی صحنه تکرار کنید. ” فقط خودت باش ” یک نمونه از این جمله ها است.

از این روش ها زمانی استفاده کنید که:

 • با تکرار کردن احساس آرامش می کنید.
 • عبارات و یا کلماتی دارید که در شما احساس راحتی ایجاد می کنند.
 • صحبت کردن با خودتان موجب آرامش شما می شود.

وقتی بحث آماده شدن برای سخنرانی پیش می آید یک روش مشخص برای آماده شدن وجود ندارد. شما می توانید از بین روش های گفته شده، روش مناسب برای خودتان را انتخاب کنید و یا متناسب با شرایط سخنرانی تان یکی از آنها را استفاده کنید. حتی می توانید از چندین روش استفاده کنید. نکته کلیدی این است که روشی را انتخاب کنید که قبل از ورود به صحنه شما را در بهترین حالت تان قرار دهد.

منابع:

 1. hbr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *