5 نکته برای یک ارائه آسانسوری موثر

“چی کاری انجام می دهید؟”، “کسب و کارتان درباره چیست؟” شما هم ممکن است این سوالات را قبلا شنیده باشید. سوالاتی شبیه این می توانند مشتری، پروژه و یا قرارداد بعدی شما را فراهم کنند، اما در صورتی که شما برای یک ارائه آسانسوری آماده باشید.

ارائه آسانسوری شبیه ارائه برای فروش است با این تفاوت که این نوع ارائه در واقع شروع کننده یک رابطه بلند مدت است. یک ارائه خوب تقریبا کمتر از یک دقیقه طول می کشد.

وقتی در داخل اتاق آسانسور ایستاده اید، در راهرو یک هتل قدم می زنید و یا اینکه یک فرد را در یک رویداد مشخص ملاقات می کنید، فرصت محدودی دارید تا یک رابطه ایجاد کنید. یک ارائه آسانسوری خوب باید جالب، کوتاه و به یاد ماندنی باشد. همچنین باید انعطاف پذیر باشد به این معنی که نباید زیاد رسمی باشد و فرصتی برای پرسش و پاسخ نیز داشته باشد. قبل از اینکه چنین ارائه ای را آماده کنید به هدف تان توجه داشته باشید. قصد دارید مجموعه تان را تبلیغ کنید، ایده جدیدی را مطرح می کنید، و یا به دنبال شغل جدیدی هستید؟ هر یک از این موارد به یک سناریو و متن متفاوت نیاز دارد. همچنین شما باید به مخاطب تان نیز توجه داشته باشید. اینکه چه مشکلی دارد و محصول و یا خدمت شما چطور می تواند آنرا حل کند. صرف نظر از هدف شما تکنیک های ایجاد یک ارائه خوب مشابه هستند. در ادامه با برخی راهنمایی ها برای یک ارائه خوب آشنا می شویم.

توجهات را جلب کنید.

شما چه کسی هستید؟ به این سوال پاسخ دهید. خودتان را معرفی کنید و مقام و یا مدرک تحصیلی تان را عنوان کنید. اگر امکان دارد به چیزی اشاره کنید که شما را از دیگران متمایز کند. زمان شروع یک مکالمه موقعیت مناسبی برای ایجاد یک ارتباط است. بنابراین اگر زمینه مشترکی با طرف مقابل یافتید آنرا عنوان کنید. این روش ها باعث می شوند که بتوانید توجه طرف مقابل را جلب کنید.

تجربه و هدف کسب و کار و یا شغل تان را شرح دهید.

بعد از اینکه معرفی اولیه را کامل کردید یک داستان یک جمله ای بیان کنید که به این سوال پاسخ دهد: شما/ کسب و کار شما چه کاری انجام می دهد؟ اگر عنوان شغلی تان خیلی وسیع و یا ناشناخته است کمی درباره آن توضیح دهید. وقتی مخاطب شما نقش و هدف شما را متوجه شد، در موقعیت بهتری قرار دارد تا به شما کمک کند و یا فردی که می تواند به شما کمک کند را معرفی کند. چون زمان در ارائه آسانسوری محدود است بنابراین بهتر است که به جزییات نپردازید. نکته کلیدی این است که داستان شما کاری که می توانید انجام دهید، ارزشی که می توانید برای مخاطب خلق کنید و یا مسئله ای که می توانید حل کنید را نشان دهد. به بیان دیگر، علایق و یا تجارب تان در زمینه کاری تان را عنوان کنید. سعی کنید دقیق و کوتاه هدف و تجارب تان را عنوان کنید.

به صلاحیت ها اشاره کنید.

برای ایجاد یک ارائه عالی شما نیاز دارید که به توانایی ها و صلاحیت های تان اشاره کنید. حال موقعیتی است که باید درباره قدرت رهبری، تجارب، دستاوردها، تخصص ها، مهارت ها و نقاط قوت تان صحبت کنید. چه چیزی موجب می شود که شما در انجام کارتان/ مدیریت کسب وکارتان دارای صلاحیت شناخته شوید؟ چه مدت زمانی است که این کار را انجام می دهید؟ به این سوالات پاسخ دهید. اگر تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده اید و به دنبال شغل هستید به نمرات و یا دستاورد های تان در دانشگاه اشاره کنید. اگر کسب و کار شما ویژگی  خاصی دارد به آن اشاره کنید.

صلاحیت های منحصر به فرد را مشخص کنید.

بعد از اینکه تجارب و اهداف تان را  عنوان کردید، شما باید تجارب، صلاحیت ها و یا دستاوردهایی را مطرح کنید که موجب تمایز شما شود. به دنبال چیزهایی باشید که موجب تمایز و تفاوت شما نسبت به سایرین شود.

یک سوال بپرسید.

برای پایان دادن به ارائه تان یک سوال باز بپرسید که به مخاطب اجازه دهد به شما پاسخ دهد. این کار مخاطب را تشویق می کند که مکالمه طولانی تری داشته باشد.

تمرین، تمرین و باز هم تمرین کنید.

برای ارائه وقت بگذارید. با صدای بلند آنرا تمرین کنید و مطمئن شوید که به اندازه کافی کوتاه است. اگر امکان دارد با دوستان تان تمرین کنید تا بتوانید از نظرات آنها استفاده کنید. نیازی نیست که جنبه های منحصر به فرد و یا خاص کسب و کارتان را بیان کنید تنها نیاز است که توجه و علاقه طرف مقابل را جلب کنید تا از این طریق بتوانید یک قرار ملاقات به دست آورید.

وقت ارائه مودب و خنده رو باشید. سعی کنید ارائه تان طبیعی به نظر برسد چون افراد می توانند به راحتی متوجه شوند که واقعا به کارتان علاقه دارید و یا فقط سعی دارید آنرا تبلیغ کنید. در مقابل آینه و به صورت مرتب تمرین کنید. ارائه شما باید در ذهن تان حک شود تا هر زمانی بتوانید از آن استفاده کنید.

در زمان ارائه حواست تان به زبان بدن تان باشد. یک حرکت اشتباه می تواند موجب موفقیت و یا شکست ارائه شما شود.

خبر خوب این است که با تمرین بیشتر، یادآوری جزییات راحت تر می شود بنابراین می توانید ارائه بهتری داشته باشید. همچنین انعطاف را فراموش نکنید. حتی می توانید برای مخاطبین مختلف ارائه های مختلفی آماده کنید. یا حداقل می توانید برای تغییر دادن ارائه با توجه به مخاطب آماده باشید. توجه داشته باشید که شاید کلمات شما در ارائه های مختلف تفاوت داشته باشد اما هدف شما در همه آنها یکی است.

 

منابع:

  1. topresume

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *