10 نکته برای بهبود مهارت صحبت کردن در جمع

مار؟ ترس نداره. ارتفاع؟ مشکلی نیست. صحبت در جمع؟ نه. بی خیال. فقط درباره صحبت کردن در جمع فکر کنید، مهارتی که معمولا به عنوان یکی از بزرگترین ترس های افراد معرفی می شود، کاری که باعث می شود کمی عرق کنید. اما راه های زیادی وجود دارد که بر این مهارت مسلط شوید و بتوانید یک ارائه مناسب برای یک گروه از افراد داشته باشید. در این متن قصد دارم درباره راهکارها و نکاتی با شما صحبت کنم که می تواند به بهبود مهارت صحبت کردن در جمع به شما کمک کند.

1- عصبی بودن طبیعی است. تمرین کنید و آماده باشید!

همه بعضی از واکنش های عصبی مثل تپش قلب و لرزیدن دست ها را حس می کنند. این نشانه ها را به اینکه اجرای ضعیفی خواهید داشت و یا اینکه احساس حماقت کنید ارتباط ندهید. بعضی از استرس ها و عصبی بودن ها خوب هستند. ترشح آدرنالینی که باعث عرق کردن شما می شود همچنین موجب می شود که هشیارتر شوید و بهترین عملکردتان را داشته باشید.

بهترین راه برای غلبه بر استرس و اضطراب این است که آماده باشید، آماده باشید و بیشتر آماده باشید. برای اینکه بر متن تان مسلط شوید وقت بگذارید. وقتی بر متن تان مسلط شدید، تمرین کنید، بارها تمرین کنید. در مقابل آینه تمرین کنید و یا اینکه از یکی از دوستان بخواهید که عملکرد و اجرای شما را بررسی کند.

2- مخاطب تان را بشناسید. صحبت های شما درباره آنها است نه خودتان.

قبل از اینکه متن تان را آماده کنید، درباره اینکه متن تان را برای چه کسی آماده می کنید فکر کنید. هر چقدر می توانید درباره شنودگان یاد بگیرید و اطلاعات جمع کنید. این به شما کمک می کند که از کلمات درست استفاده کنید، میزان اطلاعات را تنظیم کنید، ساختار متن مناسبی داشته باشید و از جملات تاثیر گذارتر استفاده کنید.

3- مطالب تان را به نحوی مرتب کنید که به هدف تان برسید.

برای سخنرانی تان یک چارچوب داشته باشید. موضوعات، اهداف کلی، اهداف حیاتی، ایده اصلی و نکات مهم را یادداشت کنید. مطمئن شوید که می توانید توجه مخاطب را در 30 ثانیه اول جلب کنید.

4- بازخوردها را زیرنظر داشته باشید و با آنها هماهنگ شوید.

توجه تان به مخاطب باشد. واکنش ها را اندازه گیری و بررسی کنید، پیام تان را تنظیم کنید و منعطف بمانید.  بدون توجه به مخاطب صحبت کردن باعث می شود که شما توجه مخاطب را از دست بدهید.

5- شخصیت واقعی تان را نشان دهید.

خودتان باشید. اگر خودتان باشید اعتبار بیشتری در هنگام صحبت کردن خواهید داشت. اگر مخاطب شخصیت واقعی شما را بر روی صحنه ببیند، به شما بیشتر اعتماد خواهد کرد.

6- شوخ طبع باشید و از داستان های شخصی تان استفاده کنید.

کمی شوخ طبعی به صحبت های تان اضافه کنید و با استفاده از این ترفند توجه مخاطب را به دست آورید. شنوندگان معمولا شنیدن داستان های شخصی را دوست دارند.

7- از روی چیزی نخوانید مگر اینکه مجبور شوید. بداهه کار کنید.

خواندن از روی متن و یا اسلاید ارتباط شما با مخاطب را قطع می کند. با برقرار نگه داشتن ارتباط چشمی، شما تمرکزتان را بر روی خودتان و پیام تان نگه می دارید. داشتن خلاصه ای از مطالب می تواند شما را در مسیر درست نگه دارد و دیگر نیازی نیست که از روی متن و یا اسلاید چیزی بخوانید.

8- از صدا و دستان تان بطور موثر استفاده کنید.

حرکات غیرکلامی بخشی زیادی از انتقال پیام را بر عهده دارند. حرکات بدن و صورت به صورت مستقیم انتقال پیام را انجام نمی دهند اما به انتقال درست و صحیح پیام شما کمک زیادی می کنند.

9- توجهات را در ابتدا و انتهای صحبت های تان به خودتان جلب کنید.

“امروز می خواهیم درباره … با شما صحبت کنم.” آیا تا به حال این جمله را شنیده اید. این جمله ای است که در شما انگیزه و اشتیاقی ایجاد نمی کند و توجه شما را هم خیلی کم جلب می کند. به جای چنین جملاتی با یک آمار تکان دهنده، یک داستان کوتاه جالب و یا یک نقل قول از بزرگان شروع کنید. صحبت های تان را نیز با یک خلاصه و یک جمله قدرتمند و به یاد ماندنی به پایان برسانید.

10- از ابزارهای سمعی و بصری به درستی استفاده کنید.

خیلی از ابزارها و وسایل می توانند ارتباط شما با مخاطب را قطع کنند بنابراین از ابزارها و وسایل با دقت و به مقدار کم استفاده کنید. ابزارها باید به شما کمک کنند تا بتوانید بهتر پیام تان را انتقال دهید و توجه مخاطب تان را جلب کنید.

منابع:

  1. extension.harvard

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *