چطور کسب و کارمان را ارائه کنیم و درباره آن صحبت کنیم (1)؟

هرجایی که می روید این امکان وجود دارد که با مشتری، سرمایه گذار و یا یک شریک تجاری خوب بالقوه روبرو شوید. اما چطور می توان این بالقوه بودن را حذف کرد و آنها را به یک مشتری، سرمایه گذار و یا یک شریک تجاری واقعی تبدیل کرد؟ چیزی که شما درباره کسب و کارتان عنوان می کنید می تواند موجب جذب و یا دور شدن افراد از کسب و کار شما و خود شما شود. در طی دو مطلب قرار است درباره یک ارائه سریع، روش های توسعه آن و روش صحیح انجام دادن آن صحبت کنیم.

ارائه آسانسوری چیست؟

ارائه آسانسوری یک توضیح یک دقیقه ای درباره کسب و کارتان است. این ارائه در واقع چیزی است که شما در مدت زمان انتظار برای رسیدن آسانسور باید بیان کنید. هدف آن این است که شما قدرت و توانایی های خودتان و کسب و کارتان را به مخاطب نشان دهید قبل از اینکه توجه او را از دست دهید. درست است، سرعت در این روش مهم است، اما مهم تر کیفیت و تاثیر اطلاعاتی است که در این مدت زمان کوتاه به مخاطب منتقل می کنید.

چطور یک ارائه آسانسوری تاثیرگذار ایجاد کنیم؟

تا به حال یک ارائه آسانسوری نداشته اید؟ نکات لازم برای ایجاد چنین ارائه ای در ادامه مطرح شده است. اگر قبلا چنین ارائه ای داشتید خواندن ادامه این متن مفید است چون می توانید نکات آموزنده در آن پیدا کنید و خودتان را بهبود دهید.

1- مشتریان تان را مشخص کنید.

مشخص کنید که با چه کسانی کار می کنید و به چه کسانی خدمات ارائه می دهید. اگر با این بخش شروع نکنید چه اتفاقی می افتد؟ اگر مشتریان تان را معرفی نکنید و مستقیم به سراغ پیشنهادتان بروید، ممکن است شنونده شما گیج شود و اصلا دیگر به شما توجه نکند. ابتدا مشخص کنید که به “چه کسی” خدمت و یا محصول ارائه می دهید و بعد به سراغ اینکه “چه کاری” را برای آنها انجام می دهید بروید و در انتها اینکه “چطور” این کار را انجام می دهید را بیان کنید.

2- مشکلات را بیان کنید.

بعد از قدم اول، مستقیما به سراغ مشکلات و چالش های مخاطب تان بروید. با این کار به چند هدف همزمان دست پیدا می کنید. اول، باعث تحریک احساسات او می شوید. این نقطه ای است که می تواند موجب جذب مخاطب به کسب و کار شما شود و یا اهمیت کسب و کار شما را به او نشان دهد.  دوم اینکه باعث می شود مردم برای شنیدن بیشتر درباره کسب و کار شما علاقه مند شوند و تمایل بیشتری داشته باشند.

3- راه حل تان را در قالب مزایا و برتری ها بیان کنید.

بعد از اینکه احساسات مخاطب تان را درباره مشکلات تحریک کردید می توانید موجب آرامش او هم شوید. این کار را می توانید با نشان دادن یک راه حل انجام دهید. اینکه چطور به مردم کمک می کنید تا بر مشکلات و چالش های روزمره شان غلبه کنند.

به یاد داشته باشید که کسب و کارتان را با بیان اینکه مشتریان شما چه مزایا و ارزش هایی دریافت می کنند بیان کنید. بنابراین همیشه از دید مشتری به کسب و کارتان نگاه کنید و ببینید که کسب و کار شما برای آنها چه ارزشی به همراه دارد سپس آنها را بیان کنید.

منابع:

  1. thrivehive

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *