اشتباهات در فروش و اینکه چطور از آنها جلوگیری کنیم.

همه ما در فروش خدمات و یا محصولات مان اشتباه می کنیم. در ادامه با اشتاباهات رایجی که ممکن است در هنگام فروش با آنها روبرو شویم آشنا می شویم.

1- اجاز به مشتری تا فرآیند فروش را هدایت کند. بهترین راه برای کنترل فرآیند فروش سوال کردن است. این کار باعث می شود تا بهتر بتوانید درک کنید که آیا محصول و یا خدمت شما واقعا نیازهای مشتری را برآورده می کند یا نه. پرسیدن سوالاتی که مربوط به کیفیت کالا یا خدمات است و مشکل خاصی را حل نمی کند بسیار ضروری هستند و به شما کمک می کنند که به عنوان یک فرد متخصص دیده شوید.

2- قبل از تحقیق معامله را قبول نکنید. بعد از چندین هفته مکاتبه بالاخره توانستم با مشتری موردنظرم ارتباط برقرار کنم و با او یک جلسه هماهنگ کردم. متاسفانه من بدون تحقیق وارد جلسه شدم. به جای اینکه در طول جلسه راه حلی برای مشکل مشتری ارائه کنم در حال دریافت اطلاعاتت اولیه بودم که برای مشتری چیزی به جز اتلاف وقت نبود. این یکی از رایج ترین اشتباهات در فروش به شرکت های بزرگ است. قبل از قرار با مشتری درباره شرکت موردنظر و مشکلات آنها تحقیق کنید و بعد برای قرارملاقات و جلسه تلاش کنید.

3- زیاد حرف زدن. بسیاری از فروشندگان در حین معامله زیاد حرف می زنند. آنها دائم درباره محصول و یا خدمت شان و ویژگی های آن صحبت می کنند. به جای این سعی کنید نیاز و خواسته اصلی مشتری را درک کنید.

4- دادن اطلاعات بی ربط. دادن اطلاعات مالی شرکت و یا اینکه شرایط بازار چقدر خراب است و یا اینکه مواد اولیه گران شده است چه کمکی به مشتری می کند؟ سعی کنید به مشتری اطلاعاتی بدهید که برای او مفید باشد و به او در فرآیند خرید کمک کند.

5- آماده نبودن. آماده نبودن برای فروش به خصوص در فروش های تلفنی باعث می شود که مشتری کنترل فرآیند فروش را به دست بگیرد. در واقع در چنین شرایطی این مشکل به وجود می آید که مشتری دائم از شما سوال کند و شما به او پاسخ دهید اما باید در نظر داشته باشید که شما باید سوال کنید. در واقع دراین شرایط شما هیچ اطلاعات مناسبی از مشتری به دست نمی آورید که بتواند در فروش به شما کمک کند. بنابراین همیشه آماده باشید!

6-درخواست نکردن از مشتری برای خرید. اگر محصول و یا خدمتی را می فروشید وظیفه شما است که از مشتری برای خرید درخواست کنید، به خصوص اگر برای او وقت صرف کرده اید و مطمئن هستید که محصول و یا خدمت شما نیاز او را برطرف می کند. بسیاری از فروشندگان درباره اصرار برای خرید نگران هستید اما مطمئن باشید اگر آنرا به اندازه انجام دهید و موجب آزار خریدار نشوید آنها نیز به خوبی به شما پاسخ خواهند داد.

7- اشتباه در پیدا کردن مشتری. این یکی از رایج ترین اشتباهاتی است که کسب و کارها آنرا انجام می دهند. وقتی شرایط بازار خوب است خیلی از افراد پیدا کردن مشتری جدید را متوقف می کنند چون فکر می کنند این شرایط برای همیشه ادامه دارد. در حالی که فروشندگان موفق همیشه به دنبال مشتری هستند. آنها برای این کار برنامه ریزی دارند و برای آن زمان صرف می کنند.

 

منابع:

  1. thebalancesmb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *